17. 7. 2022

Akademické futsalové reprezentace dorazily do dějiště MS. První zápasy už v pondělí

České akademické futsalové reprezentace mužů a žen odletěly v sobotu do portugalské Bragy. Na místě je nemile překvapilo zázemí a přístup pořadatelů, o to více chtějí na šampionátu uspět. Sledujte jejich výkony od pondělí, kdy začínají základní skupiny. Oba týmy hrají po přelosování v tříčlenné skupině.

České týmy čekaly od zázemí trochu jiný komfort. Problém byl s lokalitou ubytování, večeří a také s možností trénovat. „Po příletu a přejezdu do místa konání nás ubytovali na vysokoškolských kolejích, kde budeme po celou dobu pobytu. Ubytování je skromné, ale mohlo být u hůř,“ usmíval se trenér žen Michal Odehnal.

Oproti němu trenér mužů Martin Brůna byl v kritice ostřejší: „Do Portugalska jsme odlétali s dobrou náladou a velkým očekáváním, protože MS v Kazachstánu v roce 2018 bylo nezapomenutelným zážitkem, fantasticky připravené a organizace na nejvyšší úrovni. Bohužel, v Portugalsku je to zatím zcela naopak. Organizace vázne, s večeří s námi vůbec nepočítali, ubytování je zcela neadekvátní významu akce, ovšem chápu, že akci nezastřešuje UEFA.“

Podle Brůny nejde jen o Čechy. Nespokojené jsou i ostatní země. „Snad se to nedělním zahájením zlepší, ovšem nepředpokládám to, prozatím, i po komunikaci s jinými zástupci týmů, jsme zklamaní. Doufám, že nás to nakopne k výborným výkonům, kvůli kterým jsme zde,“ zdůraznil trenér.

Celý šampionát se musel po odhlášení několika zemí přelosovat. České celky nakonec hrají ve tříčlenných skupinách. Ženy se postupně utkají s domácím Portugalskem a Libanonem.

„K nám byl los velice tvrdý a místo původní relativně hratelné skupiny nám přiřkl největší favoritky – domácí Portugalky. Určitě se ale nevzdáme a budeme bojovat jako správné české lvice,“ měl jasno Odehnal a dodal: „Po přelosování jsou nyní tři skupiny po třech, z nichž postupují vítězové skupin a jeden nejlepší z druhého místa ze všech třech skupin do semifinále.“

Muži hrají v pondělí proti Polsku a ve středu vyzvou Saudskou Arábii. Zúžení skupiny na tři týmy Brůna jako problém nevidí: „Komplikace to není, myslím, že los k nám byl přívětivý, ovšem v akademickém futsalu jsou týmy hodně nečitelné, nicméně věřím, že do závěrečných bojů postoupíme, tým zde máme velmi dobrý.“

A co trenér řekl k oběma soupeřům? „S Polskem máme v mládežnických kategoriích odehráno velké množství utkání, věřím, že stejně jako my, přivezlo na MS tým složený z mládežnických reprezentantů. Na úvod očekávám opatrné a vyrovnané utkání. Saudská Arábie je nečitelný soupeř, uvidíme jej v utkání s Polskem, což je pro nás výhodou. Skupinu chceme vyhrát a vyhnout se největším favoritům turnaje ve finálové časti. Úroveň soupeřů lze však těžko odhadnout. Uvidíme,“ pokrčil rameny kouč.

Program mužů v základní skupině akademického MS

PO 18/7 | 13:00 | Česko – Polsko
ST 20/7 | 11:30 | Česko – Saudská Arábie

Program žen v základní skupině akademického MS

PO 18/7 | 17:00 | Česko – Portugalsko
ÚT 19/7 | 17:00 | Česko – Libanon