20. 3. 2019

Brůna veze do Ruska odvážný tým a chce uspět

Poslední březnový týden odehraje česká reprezentace do 19 let kvalifikaci o postup na EURO v Rusku. Jen vítěz bere vše. Před náročnou misí jsme vyzpovídali trenéra Martina Brůnu.

Martine, vrchol vaší dvouleté práce je tady. V jakém rozpoložení letí tým U19 na kvalifikaci do Ruska?

Když jsem se svým realizačním týmem před rokem a půl ujal reprezentace U19, věděl jsem, že se bude jednat o velmi náročnou práci s hráči, kteří s futsalem teprve začínají. Celou dobu jsme pracovali na výběru vhodných hráčů, kteří by se mohli prosadit na evropské úrovni v dané kategorii. Po všech strastech s nominací, které nás potkali, věříme, že sestava, která odcestuje do Ruska je ta pravá a nechá za české barvy na palubovce to nejlepší a až kvalita soupeřů ukáže, zda všechno, co jsme kluky učili, společně se svými dovednostmi dokáží na kvalifikaci prodat.

Očekává se, že si to s Rusy rozdáte v posledním zápase o jediné postupové místo. Jak vidíte další utkání ve skupině?

Všichni hovoří pouze o Rusku, ale po shlédnutí utkání Běloruska a hlavně Řecka, musím konstatovat, že to jsou srovnatelně kvalitativní týmy, které nebude lehké porazit. V této věkové kategorii jsou soupeři srovnatelné úrovně jako Maďarsko, Francie nebo Belgie a tím pádem očekávám vyrovnaná utkání, ve kterých budou rozhodovat maličkosti a hlavně produktivita. Národní týmy nelze porovnávat s A týmem našich reprezentací, a proto až na místě uvidíme, jaká kvalita proti nám bude stát.

Český tým U21 ukázal, že se s Ruskem dá hrát? Jak silný je výběr sborné v kategorii do 19 let?

S hráči U21 pracujeme již čtyři roky, proto jsme rádi, že je vidět progres a lze hrát i se silnými týmy vyrovnané partie. Také jednotliví hráči již nastupují v první lize, a tak získávají potřebné zkušenosti. V kategorii U19 dostává příležitost pouze Buchta a Žežulka, a tak nelze výběry srovnávat, protože kromě pár výjímek, většina hráčů hraje pouze juniorské soutěže. Rusko je výborný tým, který má svou herní tvář a hráči jsou stejně jako jejich starší kolegové již vyspělí futsalisté, a to je dáno hlavně prací od mladších kategorií. Jedná se samozřejmě o jednoho z největších favoritů všech kvalifikačních skupin a přidanou hodnotou je pro sbornou to, že hrají doma. Letíme však do Ruska ukázat, že Češi mají svou kvalitu, a to na turnaji budeme chtít ukázat.     

Nominace je bez dvou zkušených hráčů Slepčíka a Krakovčíka. Proč nejedou?

Slepčík si těsně před generálkou vážně zlomil ruku a museli mu ji sešroubovat, tím pádem bylo nemožné uvažovat o jeho nominaci. Krakovčík měl být uvolněn z fotbalového Baníku Ostrava, ovšem předchozí dohoda nebyla potvrzena a bohužel se musíme obejít i bez něho. Ztrátu bych přirovnal k případné ztrátě Rešetára a Koudelky ze seniorské reprezentace. Jedná se o citelnou ztrátu, protože se jedná o velký zásah do obou plánovaných čtyřek. V našich podmínkách se kvalita těchto hráčů velmi těžko nahrazuje, nicméně již dvě utkání v Portugalsku jsme absolvovali bez nich a tým si vedl více než zdatně, proto věříme v sílu našich hráčů a jejich odhodlání uspět.

Velice si cením přístupu jednotlivých hráčů, jak zodpovědně přistupovali k nominacím a vidinou možná životní akce si nadělali problémy i na fotbale, kde upřednostnili futsal. Nejen přístup našeho kapitána Denise Dziuby je pro všechny příkladem, protože si stál za svým rozhodnutím a byl přeřazen ve fotbalovém Baníku z juniorky zpět do nižších kategorií. Celý tým již nejsou junioři ani děti, ale chovají se jako muži a věřím, že stejnou odvahu ukáží i v Rusku.

Program kvalifikační skupiny 6

Středa 27. března
15:00 Česká republika - Řecko
18:00 Rusko - Bělorusko

Čtvrtek 28. března
15:00 Bělorusko - Česká republika
17:30 Rusko - Řecko

Sobota 30. března
15:00 Řecko - Bělorusko
17:30 Česká republika - Rusko

Všechny zápasy se hrají v Moskvě, v hale USC Podmoskovje.