Zápas začal tutovkou Pavla Drozda, ale jeho střelu z otočky brankář Hugo vyrazil. Portugalci ukázali lepší zakončení. Hned na začátku 2. minuty poslal soupeře do vedení Varela. Vzápětí se mohl radovat Seidler, jenže jeho ránu z voleje po rohovém kopu skvěle vyrazil Hugo.

Češi se po nepovedeném začátku oklepali a dál byli nebezpeční. David Drozd nastřelil po akci Koudelky břevno portugalské svatyně. Na druhé straně označkoval Gerčákovu konstrukci Brito. V 9. minutě vytáhl český gólman parádní zákrok proti dorážejícímu Matosovi, jenže z následného rohu neuhlídala česká obrana Jesuse, který zvýšil na 2:0.

Chvíli po bdržené brance rozehrál Koudelka aut na David Drozda, ale jeho pokus ve skluzu zlikvidoval znovu brankář Jihoevropanů. Ve 12. minutě už skóre vypadalo hrozivě: Portugalci dostali od rozhodčích standardku blízko české brány a po jejím rozehrání A. Coelho propálil vše před sebou - 0:3.

Kvalifikace futsalu ME 2022: Česká republika - Portugalsko (9.3.2021)

V závěru půle se Češi vzchopili. Nejprve Seidler vybídl ke skórování Holého, ale ten byl příliž blízko Hugovi. Devatenáct sekund před koncem nastřelil Slováček ruku Ericka v pokutovém území a naději vykřesal proměněnou penaltou Koudelka - 1:3.

Ovšem Portugalci začali skvěle i druhý poločas. Hned po minutě se po lajně uvolnil B. Coelho a střelou přes gólmana Hůla zvýšil na 4:1. Snížit mohl Koudelka, ale v dobré pozici přestřelil. Deset minut před koncem byli Češi v další příležitosti, ale D. Drozd nedoklouzl včas k míči.

Rozhodující moment přišel osm minut před koncem, kdy svůj druhý gól vsítil Portugalec B. Coelho - 1:5. V závěru zápasu ještě vytáhl několik dobrých zákroků gólman Hůla. Na hřiště se premiérově v reprezentaci dostal i slávista Jošt. Skóre se ale již nezměnilo.

Rozhovor s Tomášem Koudelkou

Neumann: Chyběla mi větší obětavost

„Zápas se bohužel rozhodoval v prvních pěti minutách. Inkasovali jsme v první minutě, pak jsme měli několik šancí, kdy brankář fantasticky zasáhl a míč se odrážel na brankové čáře. Tam nám chybělo trochu víc štěstí, zápas by vypadal trochu jinak, kdybychom dali branku," uvědomoval si trenér Čechů Tomáš Neumann. "Na konci poločasu jsme se dostali zase na dostřel a snížili na 1:3. Pak jsme ale po šílené chybě inkasovali hned v první minutě druhého poločasu a bylo prakticky po zápase. S tím už se pak těžko dalo něco udělat.“

Soupeř podal nadstandardní výkon. Musel už zabrat po dvou zaváháních ve skupině. „Portugalci byli jiní než v předchozím zápase, mnohem víc běhali a byli obětaví, což my jsme zase tolik nebyli, a to mi v našem výkonu chybělo. Nepadali jsme do střel. Myslím si, že Portugalci vyhráli absolutně zaslouženě," uznal kouč českého celku.

Neumannův tým se o postup popere ve dvou zápasech s Polskem. „Očekávalo se, že si to rozdáme s Polskem o postup, a tak to nakonec taky bude. Budou to dva vyrovnané zápasy, rozhodne momentální forma obou týmů. Musíme se na to připravit a porvat se o postup," dodal Tomáš Neumann.

Sestřih zápasu

Stáhnout tři branky proti mistrům Evropy moc nejde, uvědomoval si Rešetár

Česká republika - Portugalsko 1:5 (1:3)

Branky: 20. Koudelka (pen.) – 2. Varela (B. Coelho), 9. Jesus (B. Coelho), 12. A. Coelho (Brito), 21. B. Coelho (Matos), 32. B. Coelho. Rozhodčí: Nissen, Koster (oba DEN). ŽK: Holý - Erick, Moreira, Matos. Hráno v Lodži, bez diváků.
Česká republika: Gerčák (21. Hůla) - Slováček, D. Drozd, P. Drozd, Koudelka - Seidler, Rešetár, Holý, Vnuk - Vokoun, Homola, Jošt, Křivánek. Trenér Tomáš Neumann.
Portugalsko: Hugo (21. Edu) – Matos, Varela, B. Coelho, Erick – Pauleta, Brito, Té, Márcio, Jesus, A. Coelho, Cecílio, Angelo. Trenér Jorge Braz.