26. 4. 2019

České futsalistky se v Ostravě utkají s Finskem. Poprvé povede tým Odehnal

Před dvěma zápasy s Finskem jsme vyzpovídali nového trenéra ženské futsalové reprezentace Michala Odehnala. Ten připravuje na sobotní a nedělní bitvu v ostravské hale Sareza. První duel začíná v 18 hodin, odveta pak v 19:15.

Michale, nominace vyšla na poslední chvíli. Co bylo nejnáročnější při jejím sestavování?

Nominace se rodila velice obtížně. Tím že dvojutkání s Finskem se hraje v rozehrané sezoně velkého fotbalu, tak bylo náročné vše domluvit. Někde se to podařilo, ale někde bohužel ne.

V sestavě jsou i nové tváře. Můžete nám je představit a říct, kde jste je objevili?

Chtěli jsme vyzkoušet i další hráčky, takže ano, jsou v nominaci úplně nové tváře, ale zároveň i staronové tváře. Před uzavřením nominace jsme se bavili i s trenéry klubů a nechali si doporučit od nich. Plus jsme čerpali i z toho, co jsme sami osobně viděli v lize futsalu.

Kdo vám naopak v nominaci chybí a z jakého důvodu?

Kdo vše chybí nebo byl osloven, jmenovat nebudu, protože to by bylo opravdu hodně jmen. Bohužel nejvíce nás svazuje, jak jsem již zmínil, rozehraná sezona velkého fotbalu. Konkrétně prvoligové kluby například Plzeň, Dukla Praha či Liberec nám své hráčky neuvolnily. Naopak například Slovácko, Hradec či slovenská Myjava vyšly hráčkám vstříc a uvolnily je bez problémů. Jako i týmy z nižších soutěží například Líšeň, Baník Ostrava, Havířov, Hrádek, Borovany... Všechny kluby ovšem chápeme a musíme jejich rozhodnutí akceptovat, i když osobně vím, že když je chuť a zájem, tak je vše řešitelné, viz. např. Myjava, která své mistrovské utkání přeložila tak, aby hráčky měly možnost reprezentovat svoji zemi. Ale zároveň dodávám, že všem klubům děkujeme, že s námi komunikují a společně hledáme možnosti další spolupráce!

První reprezentační akcí roku byly dva zápasy se Švédskem, kde jste byl ještě v roli asistenta trenéra. Jak zpětně tuto akci hodnotíte?

Akce „Švédsko“ byla po všech stránkách výborná a hodnotím ji jako jednu z nejpovedenějších.

Jak jste si zvykl na svou novou funkci hlavního trenéra?

Zatím je předčasné v tomto ohledu dělat závěry, ale musím přiznat, že je to mnohem náročnější. Nicméně na druhou stranu je to i velice zajímavé a mám možnost získat nové zkušenosti.

Konzultoval jste některé kroky ještě s bývalým trenérem Karlem Krakovčíkem?

Ano. S Karlem Krakovčíkem jsme stále ve spojení a některé věci spolu konzultujeme. Jeho předchozí práce si velice vážím a rád si vyslechnu jeho názor. Jeho zkušenosti jsou v tomto ohledu velké a bylo by hloupé toho nevyužít.

S Finskem jste prohráli v kvalifikaci v Portugalsku. Jaký ten zápas byl? V čem byly Seveřanky lepší?

Hlavní rozdíl byl v proměňování šancí a v hrubých individuálních chybách, které soupeř dokázal téměř stoprocentně využít. Jinak si myslím, že zápas byl relativně vyrovnaný a byli jsme zdatným soupeřem.

Co musíte udělat proto, abyste Finky dvakrát porazily?

Do dvojutkání jdeme samozřejmě s tím, že chceme vyhrát, ale pro mne osobně to není primární cíl. Opět budeme v novém složení a až na jednu čtyřku se budeme sehrávat. Navíc máme v nominaci více nových tváří a tam bude hlavní, jak si spolu vše sedne.

Hrajete dvakrát v Ostravě, což je taková bašta ženského futsalu v naší republice. Co od obou zápasů očekáváte po této stránce?

V Ostravě jsme toho nahráli hodně a víme, do čeho jdeme. Věřím, že dojde hodně fanoušků a budou pro nás takový ten „hráč“ navíc. Ale musím si rýpnout, že ostravští pořadatelé mají velkou výzvu po akci v Hodoníně. Tam bylo vše top, a to nejen po stránce pořadatelské, ale právě divácká kulisa byla neuvěřitelná a nastavili vysokou laťku.