10. 11. 2020

Čeští futsalisté postoupili na mistrovství světa po infarktovém penaltovém rozstřelu

Česká futsalová reprezentace postoupila z barážové kvalifikace na Mistrovství světa 2021 ve futsalu. Po remíze 2:2 v Chorvatsku se stejný výsledek zrodil i v Brně, v prodloužení gól nepadl a v penaltách uspěl díky Vahalovi český výběr!

Od začátku se hrál vyrovnaný zápas. Chorvaté se tlačili za vedoucí brankou, která by je uklidnila. Ve 4. minutě se nakonec povedlo skórovat Novakovi, který dorazil střelu Jelovčiće. Češi přišli s odpovědí v 7. minutě. Standardní situaci rozehrál Záruba na Holého a ten se po zemi nemýlil – 1:1.

Tři minuty před přestávkou znovu hosté vedli, když Jelovčić obral o míč Slováčka a Mariović předložil balon do skvělé pozice Matoševićovi. Ten zvýšil střelou k tyči na 2:1. Český celek se ale nevzdal. V poslední minutě první půle napřáhl z dálky Záruba a jeho tečovaná rána zapadla za brankáře Primiće – 2:2.

Druhá půle začala nahoru dolů, ale Chorvaté byli dál nebezpečnější. Ve třetí desetiminutovce ale jejich šance likvidoval brankář Vahala. Opatrná dvacetiminutovka skončila bez branek a šlo se do prodloužení.

V první části nadstavby zahrozili hosté, kteří dvakrát před bránou zahodili jasnou šanci. V poslední minutě prodloužení musel kvůli ošetřování Vahala do hry i Němec a zlikvidoval také nebezpečné přečíslení soupeře. Závěrečnou standardku si vysloužili i Češi, ale brankář Primić se zaskvěl jak proti Koudelkovi, tak proti Holému.

V penaltovém rozstřelu došlo na infarktové situace. Po tyči Záruby ve čtvrté sérii musel Vahala pátou penaltu chytit, jinak by byl konec. Nezklamal. Český gólman chytl za stavu 4:4 i šestou penaltu Chorvatů, ale Křivánek v rozhodující chvíli nedal. Za stavu 5:4 pro hosty zvládl těžkou situaci Slováček a vyrovnal. Vše rozhodla osmá série: Vahala chytil třetí penaltu v rozstřelu a Vokoun následně chladnokrevně rozhodl! Češi jsou po osmi letech na mistrovství světa.

Sestřih branek a penaltového rozstřelu

Rozhovor s trenérem Tomášem Neumannem

Česká republika – Chorvatsko 3:2 pk (2:2,0:0 – 0:0,0:0)

Branky: 7. Holý (Záruba), 20. Záruba (Seidler) – 4. Novak (Jelovčić), 17. Matošević (Marinović). Penalty: 6:5, rozhodující Vokoun. Rozhodčí: Pelissier, Berg-Audic (oba FRA). ŽK: Horvat, Novak, Marinović (vš. CRO). Hráno bez diváků.
Česká republika
: Vahala (Němec) – Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd – Baran, Vokoun, Křivánek, Seidler, Holý, Janovský, Vnuk. Trenér Tomáš Neumann.
Chorvatsko
: Primić (Luketin) – Matošević, Jelovčić, Perić, Novak – Čekol, Kanjuh, Djuraš, Marinović, J. Suton, Horvat, L. Suton. Trenér Mato Stanković

Foto: Jan Tauber, Ivana Hošková

Futsalová baráž: Česká republika - Chorvatsko (10.11.2020)