9. 1. 2022

Covid zasahuje i do futsalových soutěží. Kdy se zápas odkládá?

Nemoc Covid-19 zasáhla i do chodu futsalových soutěží. Soutěžně technická komise Svazu futsalu ČR musela řešit několik příkladů. Po pátečním odkladu souboje 1. Futsal ligy mezi Slavií a Chrudimí padlo na sociálních sítích několik dotazů, proč se utkání odkládalo a nekontumovalo. Tady je vysvětlení.

„Předně musím upozornit, že postupujeme zcela dle Soutěžního řádu SFČR, kde je vše detailně, jasně a stručně popsané,“ upozornil předseda STK SFČR Jan Novotný.

Soutěžní řád však futsalová veřejnost tak dobře nezná. Tady jsou tedy základní body, které musí klub pro odložení utkání splnit.

Podle něj má STK SFČR dvojí možnost schválení žádosti o odložení kvůli výskytu Covidu-19 v týmu. V prvním, pokud dostane písemné rozhodnutí krajské hygienické stanice, ve kterém stojí, že je celé mužstvo v karanténě, je utkání automaticky odloženo. „V tomto případě nelze postupovat jinak. Stačí i jeden pozitivně testovaný hráč, který byl přímo v kontaktu s ostatními hráči, a hygienou je vytrasováno celé mužstvo,“ sdělil Novotný.

Druhou variantou je, že postižený tým dodá pozitivní PCR testy bez vyjádření KHS. V tu chvíli STK SFČR řeší několik aspektů, zda je možnost utkání odehrát. „Záleží, kolik hráčů je pozitivních, kolik hráčů má tým na soupisce celkově, zda má k dispozici B tým či hráče do 21 let. Postupujeme podobně jako ve fotbalové lize. Pokud je možnost hrát, chceme, aby se hrálo. Jinak hrozí, že se soutěž nedohraje. Už nyní jsou termínové problémy s dohrávkami,“ dodal Novotný.

Kontumace přichází na řadu až v případě, že klub k utkání nenastoupí a zároveň nepošle žádost o odložení utkání včetně všech výše uvedených podkladů v písemné formě, tedy pozitivní PCR testy či vyjádření KHS.

V již zmíněném pátečním případě klub SK Slavia Praha zaslal žádost o odložení utkání a s ní i rozhodnutí Hygienické stanice hlavního města Prahy o uvalení celého týmu do karantény. Zápas byl tedy STK odložen. „Veškeré podklady, včetně KHS, naplnily všechny skutky k odložení. Základem byla jasná a vystihující komunikace od SK Slavia Praha,“ dodal Novotný.