27. 4. 2022

Kandidát na předsedu Radek Lobo: Šlo o dlouhé a těžké rozhodnutí

Třiapadesátiletý Radek Lobo je ve futsalu dobře znám pro svou odbornost, zkušenosti a profesionalitu. Umí být ale také rázný a temperamentní. Při zápasech SK Interobal Plzeň, kde aktuálně působí v pozici generálního ředitele, ho rozhodně v klidu nenajdete. Bývalý skvělý rozhodčí po oznámení své kandidatury na uvolněný post předsedy Svazu futsalu ČR v rozhovoru nastínil, jak chce náš sport vést.

Radek Lobo také mluvil o přechodném období. Oficiální volby se totiž budou konat v roce 2023, kdy se znovu bude volit předseda. Dál tedy souběžně povede i plzeňský klub. „Kvůli jedenácti měsícům nechci dělat populistická gesta a říkat, že klub dělat nebudu, když je stejně každému jasné, že klub nelze předat ze dne na den nebo z měsíce na měsíc,“ mluvil na rovinu Radek Lobo, což mu ostatně není vůbec cizí.

Radku, co vás přimělo podat kandidaturu na post předsedy Výkonného výboru Svazu futsalu ČR?

Přimělo mě k tomu odstoupení Otakara Mesteka. Myslím si, že futsal potřebuje nový impuls a je potřeba, aby se podařilo dotáhnout smlouvu s FAČR. Proto jsem se rozhodl, že do toho půjdu a zkusím futsal nasměrovat do dalších let k větší profesionalitě, k lepší image pro diváky, sponzory i rodiče. Zkrátka zajistit financování futsalu v rámci FAČR na další roky nejlépe, jak jen to půjde.

Rozhodoval jste se dlouho a těžce nebo jste měl jasno hned?

Šlo o dlouhé a těžké rozhodování, protože jsem časově velmi vytížený. Zase na druhou stranu když něco dělám, tak se to snažím dělat na plné pecky. Musel jsem některé věci přehodnotit a přeorganizovat, abych si vytvořil prostor pro tento futsalový post. Opravdu to bylo dlouhé a těžké rozhodování.

Překvapilo vás, že se neobjevil žádný protikandidát?

Nepřekvapilo, já jsem natolik kvalitní kandidát, že se mě všichni bojí. (rozesmál se) Ne, teď vážně. Nepřekvapilo, protože futsal trpí velkou personální nouzí, stejně jako jiná odvětví našeho života. Lidí, kteří chtějí něco dělat a ještě za to být na pranýři, je strašně málo.

Napadá mě otázka, co bude s Interobalem Plzeň? V tomto klubu jste generálním ředitelem.

Momentálně volíme předsedu na necelý rok. Nebudu dělat žádné populistické komediální kroky. Samozřejmě budu chod klubu usměrňovat dál minimálně do příští Valné hromady SFČR, která bude volební. Pokud bych se rozhodl kandidovat na další čtyři roky, tak bych svou pozici v klubu vyřešil majetkově a nějakým podílem. Svou funkci bych úplně opustil. Kvůli příštím jedenácti měsícům nechci dělat populistická gesta a říkat, že klub dělat nebudu, když je stejně každému jasné, že klub nelze předat ze dne na den nebo z měsíce na měsíc. Tohoto ušetřím jak členskou základnu, tak sám sebe. O to více bude každý Plzeň sledovat. Nicméně ve funkci předsedy nejde ovlivnit prakticky nic ve prospěch kohokoliv. Natož svého vlastního klubu. Je to jen otázka morálního přístupu a pohledu. Pokud budu kandidovat i příští rok a zvolí mě na další čtyři roky, tak se s tím vypořádám. Nyní by to bylo jen prázdné gesto.

Jakými všemi funkcemi jste ve futsalu prošel? Nyní usilujete o tu nejvrcholnější.

A paradoxně jsem o ni nikdy nestál, když budu upřímný. (usmívá se) Byl jsem třináct let ligový i mezinárodní rozhodčí. Stal jsem se členem a později předsedou Komise rozhodčích. Dodneška působím jako delegát rozhodčích UEFA a byl jsem i delegátem v české nejvyšší soutěži. Aktuálně jsem generálním ředitelem SK Interobal Plzeň a třetím rokem jsem 2. místopředseda Výkonného výboru SFČR. Mám za sebou tedy sportovní i funkcionářskou historii.

Michal Pavlík | Foto: David Koranda