28. 3. 2017

Když na sebe narazí Jeseník s Mělníkem, je ve vzduchu cítit zlato!

Jestliže na sebe soupeři na futsalových kolbištích narazili, jeden z nich se stal následně mistrem České republiky! Najít něco podobného v historii sportu, by zřejmě nebylo úplně snadné.

Za pár dnů se v Mělníku střetnou soupeři, jejichž historie vzájemných střetnutí vzbuzuje obrovský údiv. AC Gamaspol Jeseník a SK Olympik Mělník se spolu doposud střetli ve třech zápasech a úspěšnější z dvojice položil skolením svého rivala pokaždé základ k významnému zápisu do své historie.

Rok 2008: Na finálovém turnaji mistrovství České republiky kategorie U10 v Třešti u Jihlavy se rivalové potkali poprvé. Hrálo se ve dvou sportovních halách a Jeseník nedokázal využít přesunu Mělníka, jenž se po skupině musel stěhovat do haly, kde Gamaspol odehrál svoji základní skupinu. První půle semifinále skončila 1:1, po změně stran se Olympik dostal do vedení a poté tvrdě potrestal jesenické otevření hry, konečným výsledkem 5:1. Mělník pak zvládl také finále a stal se mistrem ČR v kategorii U10. Klíčoví hráči Mělníku byli v té době Dominik Hnízdil, Jan Pavlík a Štěpán Janíček. V dresu Gamaspolu zářil nejlepší hráč finálového turnaje Jan Pechoušek a osu Gamaspolu U10 tvořili Filip Jati, Jaroslav Orel a Adam Gnida.

Rok 2009: Finálový turnaj mistrovství republiky kategorie U14 hostila v tomto roce Zruč nad Sázavou. Zápas Olympiku s Gamaspolem otevíral vyvrcholení sezóny této kategorie a lépe začali středočeši. Na jejich trefu ovšem odpověděli severomoravané dvěma přesnými zásahy a jak se později ukázalo, úvodní zápas byl klíčem k výsledku celého finále. Mistrem republiky se stal Jeseník, na Mělník zbyl titul vicemistra. Nejlepším hráčem sezóny v této kategorii byl vyhlášen Jan Vavrač z Gamaspolu. Pilířem jesenického úspěchu byl také David Macura a ze známějších hráčů byli v sestavě také Daniel Schneider a David Marcinov. Za Mělník nastoupil například Jiří Vokoun, Pavel Šuba nebo Daniel Slezák.

Rok 2012: Juniorské Final Four 2012 hostil Chomutov. V kategorii U18 na sebe soupeři narazili opět v úvodním zápase hracího dne. V semifinále po brankách Josefa Gabča a Dominika Dzimka šli do přestávky spokojenější hráči Mělníku. Po změně stran se ale Jeseník nadechl k velkému obratu a po brankách Jana Němce, Radima Vavrušáka a Daniela Schneidera zvítězil 3:2. Severomoravané pak jednoznačně ovládli i finále s Pardubicemi a stali se juniorským mistrem republiky. Z tehdejší sestavy Gamaspolu jsou nyní všichni hráči členy současného A-týmu s výjimkou Tibora Krohmera a Daniela Schneidera. Za Olympik hráli mimo zmiňované autory branek například Tomáš Prejsa, Lukáš Lelek nebo Michal Jenč, kteří aktuálně nastupují za A-tým Olympiku.

V pátek 7.dubna se oba celky střetnou poprvé na seniorské úrovni a je jisté, že tato konfrontace bude znovu provázena odleskem zlatého kovu. Tentokrát to bude na hrudích všech hráčů, neboť v nové sportovní hale v Mělníku dojde na slavnostní vyhlášení obou vítězů svých soutěží. A bonus v podobě druholigového superpoháru bude pro jeden tým třešničkou na dortu, za povedenou sezónou 2016/17.

zdroj: AC Gamaspol Jeseník