7. 7. 2022

Kvalifikaci o postup na MS začnou čeští futsalisté doma s Bosnou

Ve švýcarském Nyonu byla ve čtvrtek rozlosována hlavní část kvalifikace o postup na Mistrovství světa 2024 ve futsalu. Výběr Tomáše Neumanna si zahraje tříčlennou skupinu 3 s Arménií a Bosnou a Hercegovinou.

Z každé skupiny "main round" postoupí do elitní fáze vždy vítěz. Dále pak čtyři nejlepší týmy na 2. pozici a zbylé týmy na 2. místě si zahrají vzájemné play off. 

Los nedopadl pro český celek nijak atraktivně. Od 18. do 21. září 2022 odehrají domácí zápas s Bosnou a Hercegovinou. V říjnu (3.-12.) pak odehrají dvojutkání nejprve v Arménii a poté doma s Arménií. Skupinu 3 následně zakončí zápasem 6.-9. listopadu 2022 v Bosně. Přesné termíny ale ještě budou zúčastněné asociace domlouvat. 

Dle žebříčku UEFA jsou aktuálně Češi desátí, Bosňané patnáctí a Arménci třiatřicátí.

Los hlavní fáze kvalifikace MS 2024

Skupina 1: Kypr, Moldavsko, Španělsko.

Skupina 2: Rakousko, Belgie, Gruzie.

Skupina 3: Arménie, Bosna a Hercegovina, Česko.

Skupina 4: Litva, Bělorusko, Portugalsko.

Skupina 5: Černá Hora, Slovinsko, Kazachstán.

Skupina 6: Řecko, Polsko, Ázerbajdžán. 

Skupina 7: Izrael, Maďarsko, Chorvatsko.

Skupina 8: Dánsko, Rumunsko, Finsko.

Skupina 9: Norsko, Francie, Srbsko.

Skupina 10: Švédsko, Severní Makedonie, Itálie.

Skupina 11: Kosovo, Nizozemsko, Ukrajina.

Skupina 12: Německo, Lotyšsko, Slovensko. 

Vzájemná bilance států

Česko vs. Bosna a Hercegovina: 8 zápasů, 4 výhry, 3 remízy, 1 prohra, skóre 34:25, nejlepší střelec Tomáš Sluka, nejvíce startů Petr Krayzel. 

Česko Arménie: 1 zápas, 1 výhru, 0 remíz, 0 proher, skóre 2:0, střelci David Fillinger a Lukáš Rešetár.

Ohlasy na los kvalifikace

Radek Lobo (předseda SFČR) o složení skupiny 3: "Los na mě působí tak, že jsme dostali jednu z nejhorších skupin. Tuhle skupinu jsme nechtěli, když jsme ji tady během losu viděli. Jedním z důvodů je daleké cestování a ani po sportovní stránce se nejedná o lehké soupeře. Arménii jsem viděl osobně na předkole v Bulharsku, kde postoupili společně s Kosovem. Není to špatný tým. Bosna a Hercegovina je těžký soupeř."

Tomáš Neumann (trenér reprezentace) o cílech ve skupině 3: "Naším cílem je postoupit na mistrovství světa. Je jedno, jestli půjdeme z prvního nebo druhého místa. Hlavní je dostat se na závěrečný šampionát v roce 2024."

Tomáš Neumann o pozitivní bilanci s Bosnou: "Bosna má nyní skvělý tým. Z druhého koše byla společně s Francií asi nejtěžším soupeřem. Bude to těžké. Navíc nejde o soupeře, na kterého bychom vyprodali halu. Je to pro nás výzva. Dáme dohromady skvělý tým a porveme se o první místo ve skupině."

Tomáš Neumann o soupeři z Arménie: "Je pravda, že v Jerevanu jsem ještě nebyl. Stále zastávají ruský styl. Jde o běhavé mužstvo. Mají poměrně šikovné hráče, ale pokulhávají v taktice, čehož budeme chtít využít. Nově mají asi čtyři naturalizované Brazilce. Soupeře si nastudujeme."

Foto: Radek Klier