24. 10. 2018

Martin Brůna: Začíná boj o nominaci pro kvalifikaci

Je to více jak rok, co se začal budovat nový reprezentační tým do 19 let. Mužstvo Martina Brůny ušlo kus cesty a získalo řadu úspěchů. Ten největší je však stále výzvou – postup na EURO. A výzva startuje již tento týden přípravným turnajem v Ostravě.

Martine, Ostrava Cup začíná, jedete ho vyhrát? Přeci jen tým U19 už je trochu vyspělý.

Do každého turnaje vstupujeme s velkou pokorou k soupeřům, protože se každý rok jednotlivé týmy zkvalitňují, avšak věřím, že my také. Jedná se o domácí turnaj, proto věřím v sílu našeho týmu. Jedná se stále o přípravu na kvalifikaci na ME, proto pro mě umístění není tím nejdůležitějším ukazatelem. Budeme zkoušet některé navrátilce do národního týmu, ale po dvou vyhraných turnajích s kvalitními soupeři věřím i v úspěch na tomto turnaji v Ostravě. Hráče průběžně sledujeme, avšak společně je uvidíme po třech měsících, tak uvidíme, jak na tom hráči budou.

V základní skupině máte Ukrajinu a Belgii, co od soupeřů očekáváš?

Belgie je pro nás zatím neznámá, ale jsem moc rád, že si poprvé v historii můžeme s tímto týmem utkat a změřit síly. Věřím, že na úvod turnaje se bude jednat o kvalitní prověrku. S Ukrajinou jsme se utkali již na turnaji ve Vsetíně, kde jsme sice jasně zvítězili, ale po delší době se bude jednat o zcela jiné utkání. Ukrajina bude zřejmě favoritem turnaje i s ohledem na to, že pro kvalifikaci na ME bude losována z prvního koše, ale naši hráči již mají odehráno dost těžkých utkání a věřím, že jsme schopni s Ukrajinou odehrát kvalitní utkání, které bude diváky bavit.

Na co budeš u hráčů nejvíce apelovat?

Tento turnaj nám slouží jako začátek již aktivní přípravy před kvalifikací, která je před námi již za šest měsíců. Od tohoto turnaje se budeme každý měsíc setkávat na soustředěních a turnajích, proto budeme apelovat na tomto turnaji na vštěpování automatismů z předešlé přípravy a opakování herních systémů se zaměřením na kreativní řešení na útočné polovině.

Tým U19 jste začal budovat od září 2017. Jak se za ten rok vyvinul?

Tým U19 jsem začínal skládat v září minulého roku, kdy úvodní turnaj právě v Ostravě nevypadal dle našich představ. Po tomto turnaji jsme udělali řez a sestavili zcela nový tým, který byl i vynucený z důvodu selekce ročníků 2000 a mladší pro kvalifikaci na ME. Od té doby udělal celý můj realizační tým obrovské penzum práce a ve spolupráci s majiteli a trenéry klubů jsme pro český futsal našli kvalitní hráče, kteří pracují velmi dobře v klubech VARTA futsal ligy. Všichni hráči dostanou prostor ukázat, kam se posunuli a začíná boj o nominaci pro kvalifikaci na ME.