14. 10. 2020

Nová aplikace pro trenéry futsalu z dílny UEFA!

UEFA připravila pro všechny trenéry futsalu zajímavou vychytávku – UEFA Futsal Coach App. Aplikace se může stát skvělou pomůckou pro kouče na všech úrovních – od mládeže až po nejvyšší úroveň.

V aplikaci jsou tréninková cvičení, která vede bývalý futsalista a zkušený trenér José Venancio Lopéz (na snímku). Byla připravena v rámci vzdělávacích programů UEFA My Coach Sport a jejím cílem je zvýšit vzdělání a další rozvoj trenérů futsalu.

Ve futsale rozhoduje rychlost

Venancio Lopéz je předsedou futsalu španělské fotbalové asociace (RFEF) a během své kariéry s národním týmem získal čtyři tituly mistra Evropy a dvě stříbra na mistrovství světa.

56letý kouč má více než 30 let zkušeností. Je proto přímo ideálním instruktorem, od kterého je možné získávat cenné rady. Právě on vede ukázkovou lekci na nové aplikaci.

„Na trénincích je důležité, abychom pracovali na situacích, které pak opravdu nastanou v samotných utkáních,“ vysvětluje Venancio Lopéz svůj přístup. „Tréninkové instruktáže UEFA se zaměřují na reálné herní situace. Obecně vzato jsou futsalové tréninky podobné fotbalovým, rozdíl je v tom, že se futsal hraje na mnohem menším prostoru s menším počtem hráčů a samozřejmě s jiným míčem. Největším rozdílem je rychlost, se kterou musíte myslet a hrát. Futsal je mnohem rychlejší hra, proto musíte hrát a myslet v mnohem větší rychlosti.“ Venancio Lopéz věří, že zvýšení úrovně futsalového tréninku je pro rozvoj futsalu životně důležité. Výrazně se podílel na přípravě instruktáží pro UEFA Futsal B licenci v roce 2013 a zapojil se do práce na Futsalovém trenérském manuálu 2017.

„Evropský futsal prošel v posledních deseti letech obrovským vývojem, a to díky zlepšené úrovni vzdělávání trenérů, které mají k dispozici,“ pochvaluje si úspěšný kouč. „Úroveň trenérské profese se zvýšila a následkem toho hráči futsalu lépe rozumí a rozšířil se počet těch, kteří předvádějí výkony na velmi vysoké úrovni.“

„Futsal v Evropě zaznamenal obrovský pokrok, UEFA nabízí nejlepší standardy na světě. Trenérský manuál tomuto progresu velmi pomohl, protože celá řada asociací měla možnost uspořádat trenérské kurzy pro licenci UEFA Futsal B. Trenéři v těchto zemích mohli získat to správné vzdělání a zlepšit se, což se projevilo přímo zvýšením kvality futsalu.“

V čem je UEFA Futsal Coach aplikace unikátní?

„Nová aplikace nabízí trenérům řadu nových možností, protože jim umožňuje organizovat tréninky a drilovací cvičení. Stále mají k dispozici nástroj, který jim umožní připravit zajímavé tréninky,“ vysvětluje Venancio Lopéz. „Díky ní budou trenéři ještě erudovanější a profesionálnější.“

Ředitel vzdělávacích programů UEFA Frank Ludolph k tomu dodává: „Tato aplikace je dalším milníkem na cestě v rozvoji futsalu. Instruktážní materiály, které připravuje UEFA, jsou díky ní dostupné všem, kdo se o futsal zajímají.“

Aplikace také umožnuje trenérům organizovat svůj tým - zaregistrovat své hráče a přidávat k nim základní data o jejich výkonech a statistiku. Trenéři mohou využívat databázi tréninkových cvičení, která získala posvěcení UEFA, navíc mohou své vlastní drily vytvářet.

V aplikaci je také možné vytvořit sekci pro samotný zápas a sdílet informace o utkání s hráči přímo přes tuto aplikaci. Je také možné nastavit upozornění přes sms a využívat nastavení jednoduché komunikace s hráči prostřednictvím hromadných pozvánek a zpráv pro celý tým.

Aplikaci je možné stáhnout na iOS a Android. Trenérský manuál pro futsal je možné studovat také ve verzi pro desktop v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině, italštině a ruštině. V těchto verzích je také dostupná verze pro mobily.

Stáhni UEFA Futsal Coach App pro iOS
Stáhni UEFA Futsal Coach App pro Android