6. 8. 2019

Otakar Mestek: Změna řádů je klíčová. Zejména přestupy doznaly změn!

Další náročný předěl mezi sezonami má za sebou ve funkci předsedy Výkonného výboru Svazu futsalu ČR Otakar Mestek. Hlavní prací jeho týmu bylo dokončení zásadních řádů tak, aby korespondovali s UEFA. V předsezonním rozhovoru se však dočtete i jeho názory na reprezentační akce nebo ligové soutěže. Či jak se vše má s partnery svazu.

Oto, začněme popořadě od vrchu. Tedy reprezentacemi. A tým čeká náročná kvalifikační sezona, tak jaká jsou vaše přání a věštby?

Je to tak, bude to velmi náročné, neboť pevně věřím, že se nás budou týkat tři fáze kvalifikace MS. Prvním cílem je postoupit z říjnového main round, kde nás postupně čekají Německo, Lotyšsko a Portugalsko s tím, že dál jdou první dva týmy. Musíme tady jít s pokorou a maximální koncentrací krok za krokem, nic nepodcenit, a pevně věřím, že postoupíme do únorové druhé fáze elite round. Tam už to bude jiná káva, protože ze čtyř čtyřčlenných skupin půjdou přímo na MS jen čtyři vítězové, ale týmy na druhých místech si ještě zahrají baráž o zbylá volná místa pro Evropu na MS. Vzhledem k nasazování top týmů do čela skupin osobně očekávám, že přímý postup bude velmi obtížný, ale postup do baráže z druhého místa úplně nereálný není a my pro něj uděláme maximum. Strašně důležité teď je, jaké podmínky a jaké hráče zajistí naše top týmy a v jakém stavu a formě tím pádem hráči reprezentace budou. Loňská sezona byla takřka ideální, protože nám jedna lajna reprezentace hrála spolu v ERA-PACKu, druhá ve Spartě a zbytek jsme doplnili o top hráče z dalších týmů. Budu optimista, všechno si sedne a my postoupíme na MS!

Juniorské reprezentace do 19 a 21 let budou mít také pestrý program. Co od nich očekáváte?

Pro kategorii U21 máme připraveny další top soupeře, mimo jiné Portugalsko a Francii. Tady budeme všichni společně pozorně sledovat, jaký další posun ve svých kariérách udělají ročníky 1998 a 1999. Myslím, že je skvělé pro hráče U21, že jejich trenér Marek Kopecký přijal angažmá v Interobalu Plzeň, což je dlouhodobě klub, který sází na české mladé hráče. Martina Brůnu u reprezentace U19 čeká náročný úvod dalšího dvouletého kvalifikačního cyklu, kdy bude muset najít a vybudovat zcela nový tým. Jsem osobně moc rád, že Martin tuto nelehkou výzvu opět přijal. V minulém cyklu získal řadu cenných zkušeností a poznatků, a tak věřím, že vytvoří opět tým, který nám bude dělat radost a popere se v roce 2021 o postup na ME.

Nesmíme zapomenout ani na naše ženy? Co říkáte na jejich progres a kam se nyní budou posouvat?

U Michala Odehnala platí to, co jsem zmínil u Martina Brůny. I on si osahal první kvalifikační cyklus jako asistent a nyní už má za sebou první akce v roli hlavního trenéra. I zde pevně věřím, že Michal uplatní získané zkušenosti a připraví ještě konkurenceschopnější tým na další ME 2021. Chtěl bych také poděkovat naší Komisi žen, která aktuálně finišuje s přípravami nové celostátní ligy žen. Jsem velmi zvědavý na finální účast týmů. Doufám, že jich bude co nejvíce a že tato vzájemná konfrontace nejlepších týmů pomůže právě i reprezentaci.

Poprvé v historii se Liga mistrů bude hrát díky Spartě v Praze. Má šanci podle vás postoupit? Co jste říkal na nového českého mistra a jeho práci přes léto?

Vzhledem k náročnosti UEFA je od přidělení pořadatelství se Spartou sekretariát výkonného výboru SFČR v pravidelném kontaktu a tak vím, že přípravy na náročnou organizaci UEFA Futsal Champions League Sparta nepodceňuje a přípravy jsou v plném proudu. Co se týká kádru, tak samozřejmě vše pozorně sleduji, ale je ještě hodně brzy dělat závěry. Je jasné, že takový ten základ z loňska má Sparta již podepsaný, ale také vím, že velmi intenzivně jedná s dalšími hráči, protože konkurence v Evropě je obrovská. Věřím ale, že Sparta dá dohromady takový tým, který naváže na skvělou postupovou sérii ERA-PACKu z minulých let a svoji skupinu vyhraje a postoupí do další fáze.

Plynule se dostaneme k VARTA futsal lize. Vypadá to, že o titul se bude rvát stejná trojice s ještě větší chutí – Sparta, Teplice a Chrudim. Vidíte to stejně?

Ano, tyto tři týmy vypadají podle všech zpráv skvěle a jsem za to opravdu rád, respektive smekám před prací všech tří prezidentů, trenérů, zkrátka celých klubů. Myslím, a zároveň si to velmi přeji, že na paty by jim ještě mohl šlapat Interobal Plzeň. Další týmy si to rozdají o play off a o záchranu. Od pátého místa dolů bude tabulka asi velmi vyrovnaná, což by mohlo být pro soutěž a diváky také atraktivní.

Těší vás, že VARTA prodlužuje smlouvu a bude dál generálním partnerem ligy?

Samozřejmě! Chtěl bych tady poděkovat AGRS a VARTA, ale i všem klubům za to, že se společně posouváme a vzděláváme. Jsem rád, že pokračuje spolupráce s Českou televizí a jsem také rád, že marketing futsalu se po několika letech vrací zpět pod agenturu STES. Očekávám komplexní zlepšení ve všech možných parametrech.

Jak to vypadá s dalšími partnery SFČR?

O VARTA, ČT a STES jsem se již zmínil, pokračovat budou i další klíčoví partneři: IG SERVICE, AGE21. Nadále počítáme i s firmami INTEROBAL, PUMA a PEPSI – partneři reprezentací, máme nabídku na pokračování od ČD, NONAC i GERFLOR. Aktuálně intenzivně jednáme o zajištění streamů jak s Fortunou, tak s Tipsportem. Pevně věřím, že se brzy objeví další partneři.

Přes léto se v nejvyšší soutěži odehrálo spousty zajímavých přestupů či změn na trenérských postech. Co vás nejvíce zaujalo?

Již jsem zmiňoval, že jsem velmi rád, jak se vyvíjí situace u našich čtyř nejlepších klubů. Vždy jsou klíčové posty trenérů, proto bych chtěl vypíchnout prodloužení kontraktu Chrudimi s trenérem Condem, příchod trenéra Kopeckého do Plzně a také příchod trenéra Tarčila do Teplic. Naopak mne mrzí avizovaný odchod trenéra Božoviče ve Slavii, protože si myslím , že tam odvedl opravdu výbornou práci. Stejně tak je mi líto přerušení trenérské kariéry Davida Friče, který dlouhodobě odváděl pro český futsal výbornou práci. Z hráčů se velmi těším na příchod srbské hvězdy Kociće do Sparty. Mám ještě v živé paměti jeho skvělé výkony v barážové bitvě se Srbskem. Hodně zvědavý jsem na Teplice. Koho přivede prezident Žák s novým trenérem Tarčilem.

Pojďme k druhé lize. Na východě je všech 12 týmů, ale na západě jeden chybí. Koho favorizujete na postup?

Na západě to už letos bude Kladno, kdokoliv jiný by pro mne byl velkým překvapením. Na východě čekám vyrovnanější bitvu a osobně favorizuji návrat Jeseníku do VARTA futsal ligy. Podpora jejich fanoušků v domácím prostředí bude rozhodujícím faktorem!

Juniorská liga futsalu se vrací k vyvrcholení v podobě Final four. Byl jste pro tento scénář?

Ano, byl. Myslím, že pro juniory je final four velkým lákadlem a už se na něj těším!

V sekretariátu SFČR se odehrálo mnoho zajímavých věcí. Hodně řádů jste museli změnit. O co všechno šlo a co by si měli futsalisté pročíst?

Ano, toto považuji za opravdu klíčové! Zejména nový Přestupní řád a Evidenční řád, který v mnoha parametrech musí kopírovat Přestupní řád FIFA, nabízí několik úplných novinek. Zmíním například přestup tzv. „nevyužívaného“ hráče – tedy možnost přestupu zdarma pro hráče, který nehrál 24 měsíců, dále „červnové“ přestupní okno s možnostmi přestupů s nově stanoveným odstupným, dále u profesionálů přestup zdarma po konci platnosti profesionální smlouvy. Aktuálně finišují práce na dalších řádech a normách – Soutěžním a Disciplinárním řádu, ad.

Petra Havlíka na pozici Futis manažera nahradil od 1. července Jan Novotný. Proč jste se rozhodli pro tuto změnu?

Spolupráce s Petrem Havlíkem nebyla prodloužena na základě interní dohody vedení FAČR a SFČR. Nehledejme v tom žádnou senzaci, já osobně jsem Petrovi za jeho dlouholeté služby poděkoval a požádal ho, aby profesionálně předal veškeré agendy svému nástupci Honzovi Novotnému, což také učinil. Nyní už vše převzal Honza Novotný a první týdny ukazují, že vše také zvládne.

A ještě mi prozraďte něco z vašeho soukromí. Jak odpočíval předseda SFČR? Aktivně či pasivně? Co máte nejraději přes léto?

To je pořád stejné, odpočívám hodně aktivně – rodina, chalupa, kolo, běh, výlety…