Český tým začal zápas skvěle. Vnuk šel sám na bránu, ale Puškara ve slovinské bráně jen nastřelil. V 10. minutě se už domácí radovali. Po skvělé kombinaci nejprve trefil Holý tyč, ale pak se k němu míč vrátil a z dorážky už prostřelil hostujícího gólmana – 1:0. Ve druhé desetiminutovce Češi více bránili a Slovinci dobývali. Jenže Vahala v rozhodující chvíli vytáhl fantastický reflexivní zákrok a míč putoval nad břevno. A ještě lepší moment Vahala předvedl v 19. minutě, kdy přihrál do šance Vnukovi a ten trefil přesně – 2:0.

Po přestávce se hrál dál skvělý futsal a ve 27. minutě Vahala znovu vytáhl parádní zákrok proti nebezpečné slovinské střele. Na začátku poslední desetiminutovky měli Češi tři obrovské šance. Záruba nastřelil gólmana, Slováček trefil břevno a znovu Záruba sám přes bránou přestřelil.

Pět minut před koncem ožili i Slovinci. Standardní situaci proměnil Fideršek a začalo pravé drama. Osredkar dokonce vzápětí nastřelil tyč Vahalovy brány. Jenže český brankář ukázal, že má svůj den. Ve 38. minutě vyhodil dlouhý míč na Zárubu, který byl sražen v pokutovém území. Nařízenou penaltu proměnil s přehledem Koudelka – 3:1! V závěrečných sekundách ještě Vahala trefil přes celé hřiště tyč. Zaplněná hala Vodova i tak mohla slavit první a důležitý krok.

Ohlasy aktérů

Tomáš Neumann, trenér: „Bylo to velice těžké utkání. Jsem na kluky velmi hrdý. Takhle mladý tým jsme již dlouho neměli. Hráči plnili to, co jsme si před zápasem řekli. Dokázali jsme se prosazovat, tam, kde jsme měli. Škoda nevyužitých šancí, ale Slovinsko je velice silný soupeř. Je to pro nás cenné vítězství, kterého si vážíme, ale je to pouze první krok. My půjdeme dál za svým snem. Za postupem na mistrovství světa.“

Ondřej Vahala: „Věděli jsme, že to bude fyzicky velice těžký zápas. Sešli jsme se bez Lukáše Rešetára a chyběl nám i vykartovaný Michal Seidler, takže jsme nemohli střídat tolik hráčů. Slovinci patří k tomu nejlepšímu v Evropě, museli jsme makat jeden za druhého. Nepustili jsme soupeře do žádných velkých šancí a tlaku. Myslím si, že kdybychom byli trochu produktivnější v ofenzívě, tak to utkání mohlo být rozhodnuté daleko dříve.“

Česká republika – Slovinsko 3:1 (2:0)

Branky: 10. Holý, 19. Vnuk (Vahala), 38. Koudelka (pk) – 35. Fideršek (Fetić). ŽK: Koudelka, Vnuk – Osredkar, Fetić, Čeh. Diváci: 1232.
Česká republika: Vahala (Hůla) – P. Drozd, D. Drozd, Slováček, Koudelka – Vokoun, Záruba, Černý, Křivánek, Holý, Janovský, Vnuk. Trenér Tomáš Neumann.
Slovinsko: Puškar (Lovrenčič) – Mordej, Čujec, Fetić, Čeh – Hozjan, Koren, Totošković, Osredkar, Turk, Bukovec, Duščak, Fideršek. Trenér Andrej Dobovičnik.

Kazachstán – Rumunsko 1:3 (0:1)

Branky: 39. Hiquita – 2. Stoica, 33. Valadares, 34. Tonita. ŽK: Szöcs (ROM). Diváci: 612.
Kazachstán: Hiquita (Gurov) – Taynan, Tursagulov, Douglas, Orazov – Imanalin, Nurgožin, Leo, Valiullin, Suejmenov, Akbalikov, Jesenamanov, Knaub. Trenér Kaká.
Rumunsko: Tonita (Grigoras) – Stoica, Valadares, Szöcs, Panzaru – Hadnagy, Covaci, Movileanu, Craciun, Ferreira. Trenér Robert Lupu.