17. 8. 2015

Plážový fotbal: Reprezentace v baráži o Divizi A Evropské ligy

Český plážový fotbal čeká od středy do neděle poslední reprezentační akce letošního roku. V dalekém Estonsku se výběr hrajícího trenéra Martina Chalupy představí v baráži o postup do elitní Divize A Evropské ligy.

Soupeři českého týmu, který prochází hráčskou obměnou, budou postupně Turecko, Ázerbajdžán a Rumunsko. „Favoritem naší skupiny bude Ázerbajdžán, který v tomto roce hrál proti kvalitním soupeřům, díky pořadatelství evropské olympiády. Proto jsem rád, že jej nemáme hned v prvním zápase, tak jako v dosavadních vzájemných zápasech,“ říká předseda českého plážáku Jan Dámec, který upozorňuje i na sílu zbývajících dvou soupeřů. Zároveň však mírní přehnaný pesimismus: „Samozřejmě i ostatní týmy jsou zkušené, ale přeci jen vrcholná forma, kdy hrály v divizi A těžké zápasy, již mají za sebou. Jedeme na akci poprvé v roli, že se od nás nic nečeká. Tím by mohlo dojít ze strany soupeřů k podcenění,“ myslí si Dámec.

Cílem českého národního týmu bude stejně jako na předchozí kvalifikaci v Maďarsku především začleňování nových hráčů do kádru.

Závěrečný turnaj EBSL (European Beach Soccer League) se stěhuje ze Španělska do estonského města Pärnu. Český tým se již po sedmé za sebou probojoval do finálového turnaje, ale poprvé se představí s mužstvem, které absolovovalo i celou kvalifikaci. „Některé národní týmy v minulosti vynechávaly celé sezony a šetřily finance pro další sezóny. My se naopak snažíme formou tuzemských soutěží najít zajímavé hráče, které pak zveme na tréninky reprezentace. Někteří z nich dostávají příležitost v reprezentačních zápasech, kde mohou nasát atmosféru a přesvědčit o svých kvalitách. Získávání reprezentačních zkušeností je pro nás velmi důležité a z dlouhodobého hlediska nutné, aby hráči odehráli za sezónu co nejvíce zápasů,“ prozrazuje Jan Dámec strategii doplňování reprezentace.

Nominace ČR (klub, starty/ góly)
brankáři: Adam Hájek (BG Larosco, 12/0), Patrik Malina (Bohemians, 7/0).
hráči: Jiří Baran (Teplice, 7/1), Martin Chalupa (Bohemians, 72/51), Tomáš Huráb (Bohemians, 40/20), Jakub Mižár (Bohemians, 22/7), Petr Mandík (Bohemians, 12/3), David Radosta (Bohemians, 18/7), Michal Salák (Bohemians, 40/29), Jakub Tošovský (Ladronka, 8/1), Petr Vondráček (Stodůlky, 5/1) a Filip Vyhnal (Bohemians, 20/9).
 
Na finálovém turnaji se setká šestnáctka nejlepších týmů Evropy. Osm z nich se utká o titul mistrů Evropy v rámci dvou skupin Divize A, zbylá osmička patřící do Divize B, v níž je i Česká republika, pak stejným systémem odehraje turnaj o postup.
 
Divize A
Skupina 1: Španělsko, Itálie, Ukrajina, Bělorusko.
Skupina 2: Francie, Švýcarsko, Portugalsko, Rusko.
Divize B
Skupina 1: Maďarsko, Anglie, Norsko, Estonsko.
Skupina 2: Česká republika, Turecko, Ázerbajdžán, Rumunsko.
 
„Jsem moc rád, že se poprvé podařilo udržet celý tým pohromadě k odehrání všech zápasů v roce 2015. To považuji za velký krok vpřed. I když výsledkově to zatím nevypadá, tak poslední zápas s Tureckem ukázal, že se můžeme měřit i se silnějším soupeřem,“ opakuje hlavní aktuální cíl reprezentace Jan Dámec.
 
Zápasy české reprezentace
Čtvrtek 20. 8. - 10:15: ČR - Turecko
Pátek 21. 8. - 10:15: ČR - Ázerbajdžán
Sobota 22. 8. - 11:30: ČR - Rumunsko
Neděle 23. 8.: Zápasy o umístění.

Český výběr odcestoval do Pärnu v úterý večer a vrátí se v pondělí ráno. Pak bude následovat reprezentační přestávka až do příštího roku. Nejlepší hráče Evropy však budou moci fanoušci plážového fotbalu vidět ještě v listopadu. „Ve dnech 20. až 22. listopadu máme v plánu uspořádat třetí ročník klubového turnaje, který je jedinečný v celé Evropě. Na tomto turnaji se objeví většina reprezentačních hráčů nejen od nás, ale i ze zahraničí. Souběžně s turnajem by se měl odehrát také mezinárodní ženský turnaj čtyř zemí. Věříme, že se vše podaří. Navíc již nyní chystáme pro nové hráče a hráčky, kterým se tento sport líbí, miniturnaje v hale, aby plážový fotbal běžel celý rok,“ dodal na závěr Jan Dámec.
V České republice se aktuálně hraje plážový fotbal ve třech dlouhodobých soutěžích (Superliga, Regionální liga Praha a Regionální liga Příbram) a jednorázových turnajích Českého poháru.