15. 6. 2022

Podpořte dokument, který bude také o Vladimírovi Mikulášovi

Podpořte časosběrný dokument režisérky Veroniky Stehlíkové o čtyřech pacientech s amyotrofickou laterální sklerózou. Film sleduje, jak statečně bojují s nevyléčitelnou nemocí a upozorňuje, v jak náročné situaci se lidé s ALS i jejich blízcí nacházejí. Jedním z jich je i náš Vladimír Mikuláš.

Díky mimořádně silným protagonistům filmu, kteří nešetří otevřeností ani humorem, bude film Naděje až do konce především o tom, že i v beznaději je možné nalézt naději a život je třeba žit v každém okamžiku.

O čem film je?

Amyotrofická laterální skleróza čili ALS. Nedá se léčit. Mozek postupem času přestane ovládat svaly v těle. Do pěti let zeslábnou tak, že se člověk nemůže hýbat ani mluvit. Čeká jen na konec. Dokument zobrazuje příběh  čtyř pacientů a vývoj onemocnění v průběhu několika let: maséra české fotbalové reprezentace Vladimíra, kuchařky Jarmily, laborantky Aleny a mladého kadeřníka Tomáše. Snímek představuje, jaký je život s ALS a jak se s touto nemocí pacienti i jejich rodiny vyrovnávají.

Co je náš cíl?

Časosběrným dokumentem vyprávíme příběhy lidí, které zasáhla nevyléčitelná nemoc. Před několika lety odešli z neurologie s lékařským verdiktem, který jim i jejich blízkým navždy změnil život. Přestože pacientům dochází fyzická síla, touží co nejlépe využít zbývající čas: ke smíření, nalezení sama sebe, k tomu být milován a milovat. Usilujeme o to, aby problémy nemocných s ALS vešly do širšího povědomí veřejnosti. Zároveň chceme podpořit náš spolek ALSA, který se pomoci pacientům s ALS věnuje dlouhodobě a usiluje o zlepšení zdravotnické péče.

Detaily

Vladimír Mikuláš býval fyzioterapeut české fotbalové a futsalové reprezentace a lektor jógy. Pro hvězdy českého fotbalu je Vladimír modla, projel s nimi celý svět. Kdysi hodně pracoval a jako idol neměl nouzi ani o obdivovatelky. Poznal Denisu, intelektuálku se třemi vysokými školami a narodila se jim dvojčata. Když před šesti lety onemocněl ALS, u reprezentace zůstal jako její mentální kouč. Hráči za něj zaplatili hypotéku a zajistili rodinu. Přestože se nemoc stále zhoršuje a Vladimír je už na vozíku, chce jít ve stopách Stephena Hawkinga. Osobně dokonce fandil své oblíbené FC Barcelona.

 

PŘISPĚT MŮŽETE ZDE