Češi začali zostra a přitlačili Litvu na vlastní polovinu. Z tohoto tlaku také pramenila první branka, kterou obstaral Michal Seidler. Ten si navedl míč ve čtvrté minutě na osu hřiště a nekompromisně propálil brankáře Macenise. Zapsal si jubilejní 110. reprezentační gól.

Ve stejné minutě dokázali čeští hráči zdvojnásobit svoje vedení. Lukáš Rešetár oslavil 160. start v reprezentačním dresu stylově. Po dlouhém pasu od Seidlera překonal nepřesvědčivě vyběhnuvšího gólmana Litvy. Také on oslavil jubileum - 90. gól v repre.

Futsal: Česko - Litva 5:2, foto Petr Nečas (14.4.2023)

Česko hnala dopředu výborná atmosféra v zaplněné STAREZ Areně. Nejistý Macenis dal možnost skórovat Seidlerovi, který hlavičkou orazítkoval tyč. Na druhé straně se proti Reimarisovi vytáhl Vahala.

V polovině prvního poločasu byl rozdíl ve skóre již tříbrankový. Lahůdkovou kombinaci českého národního týmu zakončil Pavel Drozd. Následně se ale podařilo Litevcům snížit, když se naprosto přesně trefil do horního rohu branky Vladimir Derendiajev.

Futsal: Česko - Litva 5:2, foto Martin Tajč (14.4.2023)

Přes tisíc diváků v Brně i ve druhém poločase sledovalo převahu českého týmu. Slováčka ještě Macenis vychytal. Na zakončení Jiřího Vokouna po pohledné akci bratří Drozdových ale byl již litevský brankář krátký.

V závěru prvního duelu přidali Češi ještě pátou branku. Další krásnou souhru korunoval pátou trefou Pavel Drozd. Poslední slovo ale měli hostující Litevci, když z bezprostřední blízkosti dostal míč do sítě Edgars Baranauskas. Česko přesto vstoupí do odvety ve velice nadějné pozici pro další pokračování do závěrečné fáze kvalifikace o MS 2024.

Sestřih branek

Ohlasy Pavla Drozda a Tomáše Neumanna

Pavel Drozd (v utkání 2+1): „Před zápasem bychom tento výsledek určitě brali. Velká škoda té poslední inkasované branky vzhledem k průběhu celého utkání, protože celý zápas jsme měli pod kontrolou. Třígolový náskok do odvety je hodně slušný. Tentokrát mi to tam padalo, tak jsem rád, že jsem mohl pomoct týmu. Litva hraje hodně důrazně, tak se na to musíme do odvety připravit.“

Tomáš Neumann (trenér): „Do Litvy odjíždíme se slušným výsledkem. Litva ale není vůbec slabé družstvo. Na vítězství jsme se hodně nadřeli. Ondra Vahala nás navíc podržel několika skvělýmim zákroky. Škoda, že jsme za stavu 3:0 Litvě ještě více neodskočili. Diváci nám atmosférou k vítězství hodně pomohli.“

Česko - Litva 5:2 (3:1)

Branky: 4. Seidler (Vahala), 4. Rešetár (Seidler), 11. P. Drozd (Slováček), 26. Vokoun (P. Drozd), 35. P. Drozd (Vokoun) – 13. Derendiajev, 36. Baranauskas (Voskunovič). Rozhodčí: Jelić (CRO) - Babic (CRO). Diváci: 1076.
Česko: Vahala (Hůla) - Vokoun, Slováček, D. Drozd, P. Drozd - Seidler, Rešetár, Holý, Vnuk, Künstner, Buchta, Bína, Křivánek. Trenér Tomáš Neumann.
Litva: Macenis (Čirba) – Voskunovič, Zagurskas, Sendžikas, Baranauskas, Vysylius, Derendiajev, Bučma, Ulberkis, Reimaris, Osauskas, Samsonik, Sipavicus. Trenér Mićo Martić.