21. 6. 2022

Představujeme účastníky Mistrovství ČR ve futsalu U13 a U15

Oslovili jsme všechny účastníky sobotního Mistrovství ČR ve futsalu U13 a U15 v Ostravě. Tady je představení jednotlivých týmů. 

FK AŠ (U15)

FK Aš je mládežnický klub, který hraje žákovské futsalové soutěže. Ze západočeského regionu pocházejí hráči i trenéři. Mimo oficiální soutěže pořádáme halové i fotbalové turnaje mládeže a pravidelně první srpnový týden letní tréninkový kemp v Aši. V letošním roce připravujeme také velkou třídenní akci na Poštovním náměstí v Aši. Na začátku září tam budeme mít fotbalovou arénu s umělou trávou, tribunkou, pódiem a bohatým sportovním i kulturním programem. Mezi největší úspěchy klubu patří stříbro z MČR U13 z roku 2020, bronz U15 a zlato U13 z loňského futsalového MČR.

Jak pomáhá futsal fotbalistům?

Pro fotbalisty v Aši je vzhledem k podmínkám a počasí futsal hlavní náplní zimního období. Probíhající soutěže KP jsou pak vítaným pravidelným zpestřením zimní přípravy, která u nás probíhá v hale. Takže nám pomáhá futsal během celé zimy, která je u nás dost dlouhá.

Jaké máte ambice pro letošní MČR v Ostravě?

Neznáme sílu soupeřů, proto nemáme možnost nějak objektivně zhodnotit naše možnosti. Půjdeme hrát zápas od zápasu a uvidíme, jak se nám bude dařit. Na druhou stranu pojedeme přes celou republiku, bude nás to stát dost času i prostředků. Proto bychom se tedy rádi nejen zúčastnili, ale také se poprali o nějakou medaili.

SK KLATOVY 1898 (U13, U15)

Jsme fotbalový tým starších žáků SK Klatovy 1898 a hrajeme krajský přebor Plzeňského kraje. Letos byla soutěž po dvou letech konečně dohrána a my si zajistili již několik kol před koncem soutěže vítězství! Naše družstvo je složeno převážně z hráčů ročníku 2007, kteří tvoří kostru týmu, ale také několika kluků z mladšího ročníku 2008.

Jak pomáhá futsal fotbalistům?

Futsal pomáhá hráčům rychleji se rozhodovat na malém prostoru, zlepšuje techniku a ovládání míče. Zajímavé na něm je, že ve velmi krátkém čase má tým šanci otočit zápas ve svůj prospěch, nebo ho naopak ztratit a prohrát. Hráči se ve futsale také alibisticky nezbavují míče jako občas ve fotbale, ale většinou řeší i složité herní situace konstruktivně. Myslím, že futsal hlavně mladým fotbalistům pomáhá v jejich rozvoji.

Jaké máte ambice pro letošní MČR v Ostravě?

O MČR kluci hodně stáli a zaslouženě si vybojovali postup z krajského finále. Ambice máme vysoké, nechceme jet přes celou republiku jen na výlet. Neznáme ale kvalitu našich soupeřů, takže se pokusíme na turnaj dobře připravit a žádného soupeře nepodcenit.

OREL ŘEČKOVICE (U13, U15)

Orel Řečkovice se za poslední roky vyprofiloval v baštu celorepublikového mládežnického futsalu. Klub v letošní sezóně 2021/2022 eviduje 122 registrovaných futsalistů ve věku od 5-15 let a 54 dospělých hráčů. Všechny naše mládežnické kategorie se od roku 2016 účastní každý měsíc oficiálních turnajů projektu DětskýFutsal.cz, který pořádá mládežnické soutěže s oficiálním posvěcením FAČR. Hráče starší 15 let klub automaticky zapojuje do dospělých soutěží, ve kterých bude v příštím roce přihlašovat pět týmů. Barvy klubu jsou modrobílé a oficiálním zvířecím maskotem je samozřejmě orel.

Jak pomáhá futsal fotbalistům?

Fotbal pomáhá futsalistům stejně, jako futsal pomáhá fotbalistům. Jedná se o ideální doplněk jejich přípravy. Rozvíjí dovednosti s balónem, techniku, zrychluje rozhodování. V mnoha státech je v trenérské fotbalové metodice spolupráce s futsalem velmi úzce popsána a hráči jako Messi, Neymar či Ronaldinho přiznávají, že se zlepšovali i díky futsalu. Máme štěstí, že náš klub dlouhodobě spolupracuje s úspěšnými trenéry mládežnických reprezentací a odborníci jako Martin Brůna či Václav Kubíček nám pomáhají se zaváděním tréninkových procesů pro naše děti.

Jaké máte ambice pro letošní MČR v Ostravě?

Mistrovství republiky se budeme účastnit potřetí, což znamená, že jsme si doposud zahráli na všech mistrovstvích a získali jsme spoustu zkušeností. Výhodu vidíme také v tom, že jsou naše děti oproti předcházejícím turnajům starší a silnější. Věříme tedy, že přichází ideální čas na pořádný úspěch. Máme obrovské štěstí v silném manažerském i trenérském týmu, pro který je rozvoj našich hráčů mnohem důležitější než medaile. S Petrem Lesenským, Mončou Peškovou, Janou Adámkovou, Mirkem Júzlem, Petrem Havlíkem či Václavem Kubíčkem bychom ale byli samozřejmě nejraději, kdybychom v obou kategoriích ukázali co nejkvalitnější futsal a naši snahu a píli okořenili medailí. 

FK HVĚZDA CHEB (U13)

Tým U13 reprezentující klub FK Hvězda Cheb, je vítězem letošního ročníku fotbalového krajského přeboru Karlovarského kraje a od příští sezóny by tedy měl  být účastníkem žákovské ligy. V jeho středu lze najít několik nadějných fotbalistů, o které je zájem v předních českých ligových klubech a kteří navazují na dobrou tradici a dřívější slávu chebského fotbalu.

Jak pomáhá futsal fotbalistům?

Podle mého názoru je futsal nedílnou součástí přípravy každého fotbalisty. Vede ke zlepšení techniky a rychlosti práce s míčem, rychlejšímu rozhodování a vůbec k rozšíření fotbalových dovedností.

Jaké máte ambice pro letošní MČR v Ostravě?

Samozřejmě vyhrát. (smích) Ne teď vážně.  Těšíme se na konfrontaci s těmi nejlepšími. A budeme bojovat o co nejlepší výsledek.

TJ SOKOL PRAHA-BŘEVNOV (U15)

Futsalový oddíl TJ Sokol Praha-Břevnov vznikl před 7 lety. V začátku oddíl tvořilo 10 hráčů, z toho byla tři děvčata a sedm chlapců. Futsal oddílem prošlo během 7 let, 75 mladých sportovců, někteří i z jiných fotbalových klubů a jiného sportovního zaměření. V současné době má oddíl 28 členů z toho jsou 3 děvčata. V kategorii U 15 (registrace FAČR) má tým 17 hráčů. Myšlenka vzniku založení futsalového oddílu se zrodila v hlavě trenéra, který byl aktivním fotbalistou a dále i hráčem futsalového klubu. Pod jeho vedením probíhají pravidelná letní soustředění a příměstské sportovní kempy.

Jak pomáhá futsal fotbalistům?

Futsal má samozřejmě k fotbalu hodně blízko. Z futsalu se dá mnoho věcí převzít i do fotbalu. Futsal se hraje na menším prostoru, rychlejší hra, více hlavou, technická úroveň, stále bližší kontakt s míčem, rychlejší rozhodování, více týmová hra ale i rozdílná pravidla. Futsal dobře připravuje hráče v myšlení, k technické hře a fyzické zátěži pro fotbal.

Jaké máte ambice na letošní MČR v Ostravě

Jedeme hrát s pokorou na MČR v Ostravě, kde jsme se nominovali. Získání profesionálních zkušeností na MČR, které aplikujeme na místní úrovni a při přípravě – tréninků hráčů futsalu. Odehrání všech zápasů bez zranění, umístnění od spodní příčky výše.