31. 5. 2022

Premiérové finále Bundesligy vyhrál Stuttgart. Salák a spol mají stříbro

Německá futsalová liga se poprvé v historii hrála pod hlavičkou Bundesligy. V nedělním finále si zahráli i tři Češi: Johan Vavrek, Ondřej Míča a Daniel Klíma, které vedl trenér Michal Salák. Jejich VfL 05 Hohenstein-Ernstthal nakonec třetí německý titul nepřidal a prohrál těsně 1:2.

Finále futsalové Bundesligy se hrálo pouze na jedno utkání. U vítěze základní části ve Stuttgartu. Přitom tým trenéra Michala Saláka přišel o triumf po základní části až v posledním kole. „Nám v posledním kole stačil na první místo bod, ale prohráli jsme 8:11 ve Weilimdorfu a skončili druzí. Takže jsme věděli, že případné finále budeme hrát ve Stuttgartu,“ řekl kouč aktuálních vicemistrů Německa.

Bundesliga měla původně deset účastníků, ale Berlín svou účast zabalil. Po šestnácti odehraných kolech tak šel VfL 05 Hohenstein-Ernstthal do play off z druhé pozice. Play off se hrálo v Německu na dva zápasy doma – venku pohárovým systémem. Jen finále na jedno utkání. Právě v něm podlehl Salákův tým domácím těsně 1:2.

„Po pár dnech budeme druhé místo určitě hodnotit jako úspěch, ale samozřejmě hrajeme futsal proto, že chceme vyhrávat. Chtěli jsme první místo. Už kvůli našim fanouškům, rodinám i našemu vedení. Rodiny nám před finále nahrály video vzkaz, který jsme si pouštěli,“ líčil Salák a pokračoval: „Chtěli jsme přivézt pohár, navíc když se soutěž poprvé hrála pod záštitou Bundesligy. Teď převládá zklamání, ale později budeme sezonu hodnotit kladně. Před sezonou jsme si dali cíl, že chceme být v play off, což jsme naplnili. Nakonec jsme skončili druzí jen o bod. Dokonce jsme nastříleli nejvíc branek a nejméně jich dostali, takže z toho důvodu jsem i já věřil, že soutěže ovládneme.“

Ve čtvrtfinále porazil Hohenstein 4:2 a 7:0 Düsseldorf. Semifinále proti Weilimdorfu nabídlo drama. „Weilimdorf měl v druhé polovině sezony nejlepší sportovní formu, ale my jsme se na dva zápasy v semifinále proti nim velice dobře takticky připravili. Vyhráli jsme u nich 4:2 a doma nám stačila i prohra 3:4. Doma jsme si zápas zkomplikovali. Vedli jsme o dvě branky, ale oni pak hráli power play a výsledek otočili. Docela mi zatrnulo, ale zvládli jsme postoupit,“ usmíval se Michal Salák.

V kádru měl Salák Čechy Johana Vavreka, Ondřeje Míču, Daniela Klímu a třetího brankáře Lukáše Tremla z Chomutova. Jakou roli sehráli čeští hráči na stříbrném úspěchu? „Určitě obrovskou, protože všichni tři byli základními stavebními kameny týmu a největší hvězdou je Johan Vavrek, bez něj bychom ve finále nebyli,“ vyzdvihl kouč svého brankáře a doplnil: „Celou sezonu chytal fantasticky. Bohužel mu nevyšel jenom jeden zápas, a to byl ten poslední v základní části. Ale to se prostě stává. I v play off zase chytal skvěle a ve finále nás párkrát podržel. I když finále nebylo pro diváky asi moc líbivé, tempo sice bylo dobré, ale nebylo moc šancí. Bylo znát, že se hrálo na jeden zápas.“

Neztratili se ani futsalisté Míča s Klímou. „Ondra Míča hrál v první čtyřce, Daniel Klíma ve druhé, myslím si, že oba hráli fantasticky. Ondra hraje super dozadu i dopředu, Dan se taky hodně zvednul, co se týká obrany i útoku a střely. Určitě mu pomohlo to, že je v národním týmu. Oba k úspěchu přispěli velkým dílem,“ chválil Salák.

V příští bundesligové sezoně by měl Michal Salák se svými českými hráči v Hohensteinu pokračovat. „Bavili jsme se o situaci nyní s majitelem, je to čerstvé, ale měl bych zůstat já i tři čeští kluci. Doufám, že na to navážeme a budeme chtít příští rok vyhrát titul. I když víme, že to bude těžké, protože týmy se obecně zkvalitňují. Stuttgart a Weilimdorf jsou profesionální týmy, mohou trénovat dopoledne, proto si nesmírně vážím, že jsme to dotáhli tak daleko. Byla pro mě pocta být na lavičce při premiérovém finále Bundesligy, říkal jsem to i hráčům, že to jejich zásluha. Vyhrát může jen jeden tým a vyhrál Stuttgart,“ uzavřel Michal Salák.

Michal Pavlík, Ondřej Zlámal