17. 7. 2020

Prvoligové grémium bylo seznámeno se stavem licenčního řízení i s novými pravidly

Před novým ročníkem 2020/2021 se poprvé sešlo Grémium klubů 1. FUTSAL ligy. Do sídla FAČR dorazili zástupci všech dvanácti přihlášených týmů, včetně nováčků z Rapidu Ústí nad Labem a Žabinských Vlků Brno.

Setkání začalo předáním pohárů a medailí za předčasně ukončený soutěžní ročník 2019/2020. Nedílnou součástí setkání byly následně informace od vedení SFČR směrem ke klubům týkající se rozdělování marketingových financí či jednání s generálním partnerem ligy. „Do konce července budeme mít jasno, zda bude VARTA pokračovat, případně bude jiný partner,“ sdělil předseda SFČR Otakar Mestek.

Před novou sezonou došlo také k úpravě pravidel Futsal FIFA. Prezentaci s jejich výkladem představil klubům konzultant Komise rozhodčích SFČR Ondřej Černý. „Klubům jsem představil hlavní a zásadní změny. Detailně se výkladu pro zástupce klubů budeme věnovat 20. srpna v Nymburce během semináře pro rozhodčí, kam jsme všechny pozvali. Pravidla jsou platná již od 1. července, takže už by se podle nich měly hrát pohárové či přípravné zápasy,“ řekl Černý. Překlad pravidel bude dostupný po jeho úpravě na webu futsal.cz.

Zajímavou reakce vyvolala například změna pravidla o zmaření brankové příležitosti. Pokud totiž jde hráč sám na brankáře a bude faulován dobíhajícím obráncem, obdrží nově pouze žlutou kartu. „Autoři pravidel vycházeli z procentuální úspěšnosti vstřelení branky při těchto situacích a na základě sledování dvou evropských soutěží došli k závěru, že branka při samostatném úniku padne jen ve třiatřiceti procentech,“ upřesnil český rozhodčí na listině FIFA a UEFA.

Vzrušení v sále vyvolala i zpráva Licenční komise SFČR, kterou na grémiu zastupoval Jan Novotný a Michal Chyba. „Devět klubů licenci obdrželo. Mělník, Teplice a Sparta mají čas doplnit nedostatky v licenčním řízení do 31. července. Pokud tak neučiní, licenci neobdrží,“ zdůraznil Novotný.

Na závěr grémia si vzal závěrečné slovo i jeho šéf Daniel Kolman. „Rád bych vám všem řekl, že se jedná o mou poslední futsalovou sezonu. Na jaře 2021 se chystám do futsalového důchodu,“ vyjádřil se prezident SK Slavia Praha. „Říkám to nyní, abyste mě pak nepranýřovali, že jsem to zabalil třeba po hloupém vyřazení v play off. Pokud bychom vyhráli ligu a hráli Ligu mistrů, tak vše ještě přehodnotím. Ne, kecám. Skončím i tak,“ usmíval se Kolman.