5. 11. 2020

Trenér Neumann si bitvu o světový šampionát představoval jinak

Česká futsalová reprezentace se po dlouhé odmlce a třech trénincích přesunula ve čtvrtek do Zadaru, kde v sobotu odehraje první barážové utkání o postup na MS 2021. Po prvním tréninku v krásném prostředí haly pro šest a půl tisíce diváků jsme vyzpovídali trenéra Tomáše Neumanna.

Tomáši, jak vypadali čeští hráči po více jak měsíční pauze bez možnosti hrát futsal v hale?

Situace je těžká. Je vidět, že kluci nekopli měsíc do balonu. Jistota na míči jim chybí. Nedá se nic dělat, my se je během pár dnů pokusíme dát dohromady, abychom mohli důstojně odehrát sobotní zápas.

Ve čtvrtek odjelo do Chorvatska nakonec jen třináct hráčů. Proč z týmu vypadl na poslední chvíli Antonín Hrdina?

Tonda přišel ve středu večer s tím, že mu není dobře. Měl rýmu a zvýšenou teplotu, ale ranní test na Covid-19 měl negativní. Naměřili jsme mu sedmatřicet. Čekali jsme, jak bude vypadat ráno. Byl celý oteklý a měl horečku. Pro jistotu jsme ho nechali doma. Nechtěli jsme riskovat. Přeci jen jsme museli čtyři hráče po středečním testování pustit domů. Rozhodli jsme se nechat doma i Tondu.

Přitom Hrdina měl ve středu negativní test na Covid-19, ale je pravda, že v dnešní době člověk neví, kdy na koronavirius narazí.

Přesně tak. Hráče jsme testovali několikrát. Před odjezdem do Hodonína jsme byli všichni negativní, ale z nich nakonec vypadli čtyři pozitivní hráči. Testy nejsou stoprocentní. Záleží na dispozice dne i samotného kluka.

Jaká byla desetihodinová cesta autobusem do Zadaru? Přežili ji hráči?

Přežili. Zvládli jsme ji všichni. Deset hodin jsme seděli v autobuse, ale na večerním tréninku jsme únavu vyběhali. Věřím, že v pátek budeme v pohodě a připravíme se na zápas. Sobotní souboj odbojujeme.

Co bude náplní pátečních tréninků v Zadaru?

Měli jsme videa, během nichž jsme rozebrali soupeře. Budeme se připravovat na určité věci. Trénovali jsme přímo útočnou i obrannou fázi. Nyní budeme pilovat herní a standardní situace.

Plánujete i předzápasový trénink v sobotu dopoledne?

Ještě nevím. Zvážíme to. Hala je kousek od hotelu. Pravděpodobně se pojedeme alespoň protáhnout a ukázat si staticky nějaké věci.

Máte informace z tábora soupeře? Odpadli jim někteří hráči?

Je to stejné. S trenérem jsme přátelé a voláme si jednou týdně. Oba jsme se snažili zápas přeložit. UEFA nás nevyslyšela a chtěla souboj za každou cenu odehrát. Myslím si, že tak důležité utkání o postup na mistrovství světa, kterému dáváte čtyři roky a posouváte se krok po kroku, by se nemělo hrát za současné situace. Hráči jsou nepřipravení, mají měsíc zavřené haly a když dáte kádr nějak dohromady, tak z něj den před odjezdem vypadnou tři hráči základní sestavy, což je špatné. Vše se musí překopat a znovu připravujete jiné hráče. Chorvaté to mají hodně podobné. Z pětadvacítky jim vypadlo devět hráčů a ve čtvrtek měli další testování. Na výsledky čekají dost nervózní. Jinak se chorvatská liga hrála ještě čtrnáct dní dozadu. Měli o něco lepší situaci.

Těší vás i zájem České televize o oba duely? Utkání bude vysílat živě ČT Sport, byť sobotní zápas jen na webu a HbbTV a v televizi až ze záznamu.

Je skvělé, že můžeme naše zápasy divákům nabídnout. Na druhou stranu si myslím, že takové duely by měly být samozřejmostí. Pokud hrajeme zápas o mistrovství světa, měla by se utkání vysílat na veřejnoprávní televizi. České televizi děkujeme, že uskuteční i přenos z Chorvatska. Ani pro ně to nemohlo být jednoduché. Skvělá práce.

Trénink futsalové reprezentace v Chorvatsku (5.11.2020)