MENDELU – UTB 2:6 (1:5)

Branky: 9´ Gríger (Hrstka), 37´ Gríger (Varmuža) – 6´ Kvěťák (Foral), 8´ Blažek (Foral), 15´ Řezník (Kudlička), 22´ Krchňavý (Foral), 24´ Krchňavý (Kudlička), 46´ Kvěťák Rozhodčí: Čep - Jurča

MENDELU: Hrnčiřík (C), Fleischmann, Pavlík, Varmuža, Vocílka, Hrstka, Živěla, Běhounek, Kloboučník, Gríger, Brunovský

UTB Zlín: Janůj (C), Foral, Blažek, Holomek, Kvěťák, Kudlička, Krchňavý, Řezník, Kočica

Začátek utkání byl z obou stran velmi opatrný. Již v 6. minutě utkání se ve svém premiérovém utkání v UFL prosadil hostující Kvěťák. A hned za 2 minuty po stejné secvičené standardní situaci navýšil vedení velezkušený Blažek. Domácí MENDELU se velmi rychle oklepala a po dorážce Hrstky snížilia skóre utkání na rozdíl jediné branky. V dalších minutách byl zápas velmi vyrovnaný. Šance byly k vidění na obou stranách a nakonec se radovali hosté ze Zlína, kteří zvýšili své vedení na 1:3 zásluhou Řezníka. V samotném závěru poločasu se po krásných akcích dvakrát prosadil Krchňavý a do šaten se odcházelo za napovídajícího stavu 1:5.

Druhý poločas začali domácí studenti z Mendelovy univerzity velmi aktivně a dokázali si vytvořit několik střeleckých příležitostí. Ke gólů to ovšem nevedlo, neboť zlínskou branku hájil spolehlivý Janůj. Poté domácí přešli k powerplay, kterou praktikovali ve zbytku druhé půle. Z další branky se ale paradoxně radovali opět hosté, jelikož bojovný Kvěťák získal míč a pohodlně skóroval do odkryté branky. Ke konci zápasu byl hostující tým velmi obětavý, konkrétně hostující Matěj Kočica zblokoval velké množství střel soupeře a i za cenu zranění zabránil inkasované brance hlavou. V závěru utkání se brněnským přeci jen podařilo skórovat, ale k ničemu jinému než ke korekci stavu už to nevedlo a pro Univerzitu Tomáše Bati to tak byla historicky první venkovní výhra v Univerzitní futsalové lize.

Ohlasy po utkání:

Tomáš Hrnčiřík (kapitán MENDELU): „Přestože se jednalo o první utkání Univerzitní futsalové ligy, tak si myslím, že zápas nabídl kvalitní podívanou. Soupeř potrestal naše nedůsledné bránění v prvním poločase a tam se rozhodlo. My jsme hráli podstatnou část druhého poločasu v powerplay, což stačilo pouze na zkorigování výsledku. Věřím, že když zlepšíme obrannou fázi, tak v příštím zápase to bude z naší strany o něčem jiném.“

Jan Janůj (kapitán UTB Zlín): „Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře, když jsme už po pěti minutách otevřeli skóre, poté ho hned navýšili a o půli vedli 5:1. Do druhého poločasu jsme vstupovali s vědomím nebezpečné hry soupeře v power.play, ale bohužel se z toho v jednom případě dokázal soupeř prosadit. Tlak soupeře nepolevoval, ale my jsme ho zvládali ubránit, a dokonce navýšit stav na konečných 6:2. Věřím, že v příštím zápase si povedeme tak dobře jako v tomto a získáme další 3 body do tabulky.“

Michal Brzobohatý (trenér MENDELU): „První zápas v letošní sezóně Univerzitní futsalové ligy jsme odehráli v kompletně nové sestavě. V první půli nám utekli dvě standardní situace, ze kterých hosté dvakrát skórovali, a to nás lehce srazilo. Bohužel v první půli jsme si nechali soupeře odskočit na rozdíl 4 branek. V druhé půli jsme prakticky celou dobu hráli power-play, kdy to kluci hráli velmi dobře, ale bohužel se nám z obrovského tlaku povedlo dát pouze jeden gól. Škoda první půle, ve které byla vidět naše nesehranost. I tak zápas hodnotím pro náš tým pozitivně, noví kluci se ukázali velmi dobře.“

Roman Foral (trenér UTB Zlín): „První venkovní utkání v ročníku UFL 2023 jsme zvládli jak výsledkově, tak i herně velmi dobře. Vyšel nám začátek utkání, kde po dvou standardních situacích jsme vedli 2:0, a to nás uklidnilo. Soupeř poté velmi rychle snížil na 1:2, ale naštěstí nás to nakoplo a do poločasu jsme přidali další 3 branky. Již o přestávce jsem předpokládal, že soupeř přejde do power-play a zkusí hru bez brankáře. I přes power-play soupeře, jsme ještě ale navýšili skóre na 1:6 a až v závěru jsme inkasovali na konečných 2:6. Chtěl bych pochválit všechny hráče, kteří reprezentovali naši univerzitu, dále pak bych chtěl poděkovat soupeři a také rozhodčím za velmi férový a poklidný zápas.“

VŠB-TUO – UP 7:2 (2:0)

Branky: 8‘ Raška (Hasala), 13‘ Nguyen (Dluhoš), 29’ Drozd (Raška), 30‘ Drozd (Raška), 41‘ Štefek (Mikulenka), 44‘ Dluhoš (Drozd), 46‘ Raška (Nguyen) – 40‘ Blažek (Brázdil), 47‘ Štanglica (Vlk) Rozhodčí: Filipský - Havlík

VŠB-TUO: Luu, Balcar – Hasala, Drozd, Raška, Nguyen, Dluhoš, Tížek, Macíček, Mikulenka, Běťák, Štefek, Zabystrzan, Vrbka

UP: Flígr – Brázdil, Vlk, Juráš, Blažek, Kipatzikis, Štanglica

Zápas číslo dvě nabídl střet dvou velmi ambiciózních celků. Historie napovídala, že se opravdu máme na co těšit, neboť v loňském ročníku se po divoké přestřelce 4:4 soupeři rozcházeli smírně.

Ze začátku se hrál opatrný futsal, kdy ani jeden tým nechtěl udělat chybu. Jako první udeřili hráči VŠB, za které se v 8. minutě prosadil nejlepší střelec týmu z minulého ročníku Jan Raška. Do poločasu domácí přidali ještě jeden gól a na poločasovou přestávku se odcházelo za stavu 2:0.

V úvodu druhé půle Ostravští dokázali navýšit své vedení a soupeři již nedovolili vrátit se do zápasu. Historie se tedy neopakovala a Vysoká škola báňská nakonec vyprovodila svého soupeře přesvědčivým vítězstvím 7:2.

Jakub Mikulenka (VŠB-TUO): „Vstoupili jsme do zápasu naplno, vedli jsme 2:0, potom jsme zvýšili na 4:0 a ve druhé půli jsme si už se soupeřem dělali, co jsme chtěli. Na druhou stranu jsme hodně polevili, protože jsme si všichni chtěli dát gól a náš brankář v závěru chytil 5 tutovek soupeře, za což si zaslouží poděkování.“

Šimon Štanglica (UP Olomouc): „Soupeř byl dobře připravený a hostující brankář chytil hodně gólovek. My jsme bohužel přijeli v šesti lidech a to se projevilo, i když si myslím, že i v tomto složení jsme odehráli dobrý zápas. V soutěži chceme dojít co nejdál a do příštího zápasu už doufám nastoupíme v lepší sestavě.“

ČZU – UJEP 1:11 (0:7)

Branky: 26‘ Macke – 13‘ Hudec (Černý), 13‘ Hora (Černý), 15‘ Černý (Chmelan), 17‘ Chmelan (Novák), 22‘ Jelínek (Šebek), 24‘ Novák (Chmelan), 25‘ Šebek (Novák), 37‘ Jiránek (Hudec), 41‘ Novák, 44‘ Bechyně (Hora), 45‘ Šebek (Chmelan) Rozhodčí: Dragoun - Lafek

ČZU: Chalupa (C), Makuev, Sytko, Pavlíček, Zelenka, Macke, Chylík, Rehák, Panák, Vocl, Znak

UJEP: Novák (C), Chmelan, Přibys, Hudec, Černý, Bláha, Melichar, Bechyně, Jelínek, Šebek, Hora, Jiránek

V pořadí již 3. duel středečního dne se odehrál v našem hlavním městě, kam dorazili studenti z UJEPu ke konfrontaci s ČZU. Hosté již před zápasem předesílali, že si do Prahy jedou pro plný počet bodů, nicméně domácí, ač v oslabené sestavě, byli připraveni o zisk bodů bojovat.

Prvních 10 minut utkání bylo značně nervózních, kdy na obou stranách přicházelo velké množství chyb. Větší šance byly spíše na straně České zemědělské univerzity, nicméně hosté následně začali přebírat otěže a zvyšující se tlak z jejich strany vyústil v první branku, kdy se po chybě v obraně Pražanů prosadil Hudec.

Hned po rozehrávce došlo opět chybě v komunikaci, kterou po necelé půl minutě od předchozí branky potrestal Hora. Od té doby Ústečtí ovládli zápas naplno a do přestávky udeřili ještě pětkrát.

Po poločase se dočkali i domácí hráči, kdy dobře zorientovaný Macke překonal brankáře hostí. Následujících 10 minut bylo v podobě soubojů okolo půlící čáry, které přerušil v 37. minutě skórující Jiránek, jenž opět využil chybu v rozehrávce soupeře. V poslední desetiminutovce hosté předváděli secvičené akce, které přinesly další tři branky. A díky skvělému výkonu si nakonec z Prahy odvezli vysoké vítězství 1:11.

Tomáš Kozel (trenér ČZU): „I přes absenci spousty hráčů ze základní sestavy jsme prvních 10 minut dokázali se soupeřem držet tempo a vlivem několika chyb v soupeřově obraně jsme si vytvořili i pár slibných šancí, které jsme však nedokázali proměnit. Poté se naplno projevila futsalová zkušenost týmu z UJEP, který zápas naplno ovládl, když během 4 minut hned čtyřikrát skóroval. Soupeři nezbývá než pogratulovat ke skvělému výkonu. My se z tohoto zápasu musíme poučit a soustředit se na další duel.“

Jaroslav Novák (kapitán UJEP): „První ligové klání je úspěšně za námi. Zápas a náš herní výkon vzhledem k výsledku 1:11 hodnotím velmi pozitivně, avšak úvodních 10 minut bylo z naší strany poněkud hektických a držel se nerozhodný stav. Pak jsme však převzali otěže a strhli vývoj utkání během pár minut na svou stranu. Kluky bych rád pochválil za kvalitní a zodpovědný výkon, i když stále je na čem pracovat. Není však prostor na to se uspokojit výsledkem a létat v oblacích. Nyní je důležité opět pokračovat v tréninkovém procesu a naplno se připravovat na první domácí a velmi důležitý zápas proti silnému týmu z VŠE. Soupeři bych rád poděkoval za kvalitní zápas v duchu fair play a jsem moc rád, že první 3 body si vezeme s sebou do Ústí nad Labem.“

ZČU - JU 3:7 (2:2)

Branky: 5‘ Dvořák (Benda), 24‘ Váchal (Suchý), 26‘ Suchý (Dvořák) – 7‘ Strapek (Pineau), 9‘ Strapek (Hušek), 27‘ Polanský (Vaněk), 31‘ Pineau, 38‘ Votava (Pecka), 41‘ Pecka, 44‘ Pineau Žlutá karta: Váchal Zelená karta: Strapek Rozhodčí: Pelikán - Vomastek

ZČU: Pícha, Süsmilich, Váchal, Kostka, Benda, Havel, Suchý, Holík, Dvořák, Stropnický

JU: Tomášek, Vaněk, Votava, Strapek, Polanský, Pineau, Pecka, Hušek

Čtvrteční den byl, co se zápasového vytížení týče, už víceméně oddychový. Na programu byl jeden duel v Plzni, kde domácí ZČU přivítala soupeře z jihu Čech.

Na první branku se nečekalo příliš dlouho, neboť už v 5. minutě se prosadil domácí Dvořák. Hosté se z protiútoku trefili o dvě minuty později, o což se postaral Strapek a stejný hráč za další dvě minuty poslal Jihočechy do vedení. Těsně před koncem prvního dějství  poté na 2:2 vyrovnal domácí Váchal.

I úvod druhé poloviny patřil domácím, kteří si vytvořili značný tlak. Ten vyústil v branku na konci hezky sehrané standardní situace, kterou zakončoval Suchý a poslal ZČU podruhé v zápase do vedení.

Pořadatel posledních Českých akademických her ale dokázal záhy odpovědět, když se hráči JU dobře dostali z presinku domácích a po hezké akci srovnali na 3:3. Ve 31. minutě se ze standardní situace krásně trefil Pineau a opět otočil skóre na stranu Jihočeské univerzity.

Ve 38. minutě sehráli Západočeši špatně standardní situaci a z následného protiútoku přihrával Pecka Votavovi do prázdné branky, který navýšil náskok svého týmu. Zhruba 10 minut před koncem utkání, se Plzeňští dopustili chyby v rozehrávce při hře bez brankáře a hosté trestali další brankou. Na konečných 7:3 završil znovu Pineau.

Z obou stran se hrál pohledný futsal se spoustou šancí a oba týmy hráli v duchu FairPlay, což potvrzuje i zelená karta pro hostujícího hráče Strapka.

Jan Dvořák (trenér JU): „Výsledek stoprocentně nevypovídá o tom, co se dělo na palubovce, protože soupeř měl velkou kvalitu. Celou dobu to bylo vyrovnané a kdyby se takových zápasů hrálo více, bylo by to skvělé. Nakonec rozhodla naše branka, kterou jsme dokázali odskočit.“

Tomáš Pecka (hráč JU): „Byl to těžký zápas, proti Plzni je to vždycky náročné. Dokázali jsme to zvládnout dobře v závěru a odskočit. Většinu zápasu jsme se snažili zodpovědně bránit a čekat na brejky, protože kluci z Plzně hráli velice dobře. V konečné fázi to ale rozhodla efektivita.“

Tomáš Holík (hráč ZČU): „Je to pro nás určitě smolný zápas, který rozhodly malé a individuální chyby. Dostali jsme dva góly do prázdné, trefili tyčku. Chybělo nás zkrátka štěstí a prohra nás mrzí.“