Vyvrcholení druhého ročníku Univerzitní futsalové ligy proběhlo v letošním roce v Praze a oproti minulému ročníku se uskutečnilo jako dvoudenní Final Four. V předvánočním termínu se v pondělí 19.12. nejprve čtyři poslední týmy utkaly v rámci semifinálových soubojů v hale pražské Slavie – Eden. A hned druhý den se odehrály zápasy o cenné kovy v UNYP Aréně. Oba zápasy byly k vidění živě na oficiálním Youtube kanálu českého futsalu, finále bylo navíc vysíláno na webu ČT sport. Poté nejprve následoval charitativní zápas Futsalu za život, kde se představili bývalí fotbaloví reprezentanti proti výběru Vládi Mikuláše. Pro něj byla také celá akce uspořádána, jelikož trpí zákeřnou nemocí ALS. Na pomoc bývalému fyzioterapeutovi národního týmu se podařilo vydražit kolem neuvěřitelných 450 tisíc korun. Třešničkou na dortu celodenního programu byl finálový zápas poháru SFČR mezi Chrudimí a Slavií.

Mezi poslední čtveřici Univerzitní ligy se letos probojovaly týmy Masarykovy Univerzity v Brně, Vysoké školy Báňské v Ostravě, Vysoké školy ekonomické v Praze a Českého vysokého učení technického v Praze. Semifinálové dvojice se poskládaly ve složení MUNI-ČVUT a VŠE-VŠB. O první překvapení se mohlo postarat ČVUT, které trápilo své brněnské soky. Brňané rozhodli až v prodloužení, kdy jim Zbyněk Špička vystřelil postup do televizního finále.

Druhé semifinále mělo mnohem jednoznačnější průběh a Ostravané nechtěli nechat nikoho na pochybách s tím, že si půjdou pro obhajobu titulu. Hlavně díky povedenému prvnímu poločasu si poradili s týmem VŠE a celkově jim nasázeli šest branek. Hned čtyřmi brankami se na tom podílel uzdravený kanonýr Jan Raška. Stejně jako loni je tedy čekal souboj o zlato s MUNI! Na VŠE zbyl souboj o bronz v pražském derby s ČVUT.

Poražené týmy neměly moc času na odpočinek, protože druhý den souboj o 3. místo startoval již ve 12 hodin. Oba týmy ale před objektivy televizních kamer zmobilizovaly své síly a od začátku se hrálo pohledné a vyrovnané utkání, kdy měli více ze hry futsalisté z VŠE. To jim také vyneslo poločasové vedení 4:2. Ale ČVUT se nevzdávalo a do druhého dějství nastoupilo s odhodláním nepříznivý výsledek zvrátit a i s pomocí power play se hráči z technické školy vrátili do zápasu. Více než zdramatizovat zápas ale nedokázali a pro bronzové medaile si s výsledkem 5:4 dokráčeli studenti VŠE. Hattrickem se zaskvěl Ondřej Žežulka.

Ve 3 hodiny se už všechny oči upíraly na palubovky UNYP Arény k finálovému rozuzlení letošního ročníku. Diváci v hale, i u televizních obrazovek, mohli vidět velmi odhodlané borce z MUNI, kteří toužili po tom vrátit dvě poslední porážky – z finále Univerzitní ligy 2021 i finále Českých akademických her 2022 – svému soupeři. Brňané měli tedy o motivaci postaráno a na hřišti to bylo vidět. Bylo jich plné hřiště, skvěle kombinovali a od začátku byli lepším týmem. To se odrazilo i na výsledku, po poločasovém hvizdu na výsledkové tabuli stálo skóre 4:0 pro MUNI a vypadalo to, že utkání bude mít jednoznačný průběh. A není divu Ostravané působili ospalým dojmem, všude byli později a postrádali potřebnou jiskru.

Ve druhém poločase nastoupil na palubovku o poznání lepší tým VŠB, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohlo utkání nějak zdramatizovat. Když ve 28. minutě MUNI ještě navýšilo své vedení na 5:0, tak už se hráči pravděpodobně viděli se zlatými medailemi na krku. Pak ale přišlo power play Báňské a začaly se dít věci! Během posledních 10 minut padlo hned 10 branek a diváci v hale se rozhodně nenudili! Hráči Báňské sahali po vyrovnání, ale soupeři z MUNI vždy dokázali odpovědět. A nakonec se mohli radovat z titulu mistrů Univerzitní futsalové ligy pro rok 2022, kdy v konečném výsledku zvítězili 9:6. Opět se předvedl hrdina semifinálového utkání, Zbyněk Špička, který ve finále nasázel hattrick!

Po bouřlivých oslavách hráčů z MUNI přišla na řadu očekávaná exhibice pod názvem Futsal za život. Kde se odehrál souboj bývalých reprezentantů proti výběru Vláďi Mikuláše. Tento bývalý masér futsalové i fotbalové reprezentace trpí zákeřnou a nevyléčitelnou nemocí ALS. Tímto způsobem se mu jeho kamarádi již poněkolikáté snaží pomoci a o poločasové přestávce probíhala dražba dresů od známých fotbalových, ale i hokejových jmen. Celkově se podařilo vybrat 455 tisíc korun!

Závěrečným bodem programu bylo finále poháru SFČR mezi Chrudimí a Slavii. Zajímavostí je, že v brance Slavie se představil Jan Žežulka, který figuroval i v souboji o bronz, kde chránil svatyni Vysoké školy ekonomické. Honza bohužel výhru z dřívějšího utkání nezopakoval a jeho Slavia odešla ze souboje s Chrudimí poražena. Vyrovnané utkání rozhodl pro Chrudim v předposlední minutě z penalty Everton, kdy se prosadil tváří v tvář proti Žežulkovi. Právě Everton se nakonec prosadil ještě jednou do prázdné branky, kdy stanovil konečné skóre na 5:3 pro Chrudim!

Den plný strhujícího futsalu tedy skončil. Gratulujeme všem medailistům a doufáme, že vybrané peníze Vláďovi Mikulášovi pomůžou. A my se již těšíme na příští ročník!

Autoři: Marek Hromíř a Martin Boška