24. 10. 2019

Vstup do kvalifikace se výsledkově povedl. Češi porazili Němce

Česká futsalová reprezentace zahájila ve čtvrtek kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2020. V portugalském Viseu porazila v úvodní utkání skupiny Německo 3:0.

Český tým sice první půli vyhrál 2:0, ale s výkonem spokojený nebyl. Němcům se povedl začátek utkání a Gerčák musel hasit nejednu šanci. Naštěstí přišla desátá minuta, během níž se český celek uklidnil. Nejprve propasíroval míč za brankáře Plesse Tomáš Vnuk a hned v zápětí dorážel na 2:0 Michal Holý. Vedení jakoby Čechy uspokojilo a Gerčák musel do přestávky zůstat v pozornosti.

Výsledek o dvě branky vydržel až do 38. minuty. Během německé power play ukořistil balon Záruba a skóroval do prázdné brány. V závěru už žádná branka nepadla.

Po první půli se trenér české reprezentace Tomáš Neumann hodně hněval: "Čtyři dny se připravujeme na něco, pak přijde zápas a vše je diametrálně jinak. Kluci to měli těžké. První zápas hráli proti soupeři, kdy všichni očekávali, že vyhrajeme a že se Němci porazí sami. Jenže Německo ukázalo, že je hodně houževnatým týmem. Navíc do hry dali kvalitu. My jsme si nemohli přihrát ani na dva metry. Nechtělo se nám běhat. Na to jsem kluky před zápasem upozorňoval. Jestli si chceme utkání udělat těžké, tak nebudeme běhat a vyhrávat osobní souboje, což se přesně stalo."

Češi si podle trenéra museli sáhnout na dno, aby vyhráli. Ve druhé půli pak Neumann hodně míchal se sestavou. "Hledal jsem někoho, kdo by náš výkon strhnul. Najednou jsme byli všichni mrtví, všichni si šlapali na balon a nedařilo se vůbec nikomu. Na lavičce jsme měli excelentní žolíky, které jsem postupně do hry zapracoval. Trochu se naše hra zlepšila, akorát nám znovu haprovalo zakončení," upozornil Neumann.

Jedno vítězství od postupu do elitního kola. Může Čechy tento fakt více motivovat před pátečním zápasem s Lotyšskem? "Myslím, že takhle špatně už hrát nemůžeme," pousmál se Tomáš Neumann a dodal: "Na jednu stranu je to dobře. Každý z kluků si sáhne do svědomí. Věřím, že proti Lotyšsku odehrajeme úplně jiný zápas."

Sestřih utkání

Rozhovor s Michalem Holým

Česká republika – Německo 3:0 (2:0)

Branky: 10. Vnuk, 10. Holý, 38. Záruba.
Česká republika: Gerčák (Hůla) - Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk - Záruba, P. Drozd, Černý, Slováček, Koudelka, D. Drozd, Janovský. Trenér Tomáš Neumann.
Německo: Pless (Wiegels) - Wittig, Hoffmann, Heinze, Sipahi - Schnitzerling, Meyer, Sepp, Sözer, Hirosawa, Baur, Saglam, Hadziavdic. Trenér Marcel Loosveld.

Portugalsko – Lotyšsko 4:0 (2:0)

Branky: 6. Cardinal, 8. Cary, 32. Moreira, 39. Coelho.

Tabulka skupiny

1. Portugalsko         1-0-0 | 4:0 | 3
2. Česká republika  1-0-0 | 3:0 | 3
3. Německo             0-0-1 | 0:3 | 0
4. Lotyšsko              0-0-1 | 0:4 | 0

Futsalová kvalifikace MS: Česká republika - Německo (24.10.2019)