Chrudimští do zápasu vletěli a šli do vedení hned z prvního útoku: Pett uvolnil před brankou Slováčka, který z prostoru pivota prostřelil Vahalu mezi nohama. V následujícím průběhu viděli diváci v hale plno emocí a celou řadu šancí – Pavel Drozd v šesté minutě zakončoval neúspěšně patou před brankou, o minutu později Dudu zlikvidoval Kozárovu ránu a brazilského brankáře domácích nepřekonal ani Vnuk, který v následném útoku nenasměroval míč do sítě na zadní tyči.

Ve 12. minutě Pavel Drozd zakončoval z metru před brankou, míč nasměroval na tyč a přes Vahalu ho nedostal ani v následných dvou dorážkách. V 15. minutě Rick s Kozárem parádně na jeden dotek vykombinovali skvělou střeleckou pozici, Dudu ale vytáhl další brilantní zákrok. Na druhé straně hřiště Pavel Drozd po Pettově excelentní přihrávce poslal míč nechytatelně pod víko branky – 2:0.

Trenér Interobalu Kopecký okamžitě reagoval a nasadil power play s Rešetárem v brankářském dresu. Do přestávky tak padly další dva góly, nejprve se trefil přes celé hřiště Dudu – a bylo to 3:0! V poslední minutě Rešetár ale dokázal po rychlé otočce snížit a zadělal na obrat.

Reportáž z 2. finále

Po přestávce trenér Kopecký nasadil mladé hráče, upravil taktiku a provedl změnu ve své power play, brankářský dres si oblékl Holý a Plzeň si trpělivou hrou vypracovala dvě šance. Nejprve z dorážky po Seidlerově střele ze strany snížil na 2:3 Kozár. O pár minut později to byl Rešetár, kdo z úhlu z levé strany našel na zadní tyči Holého a bylo srovnáno na 3:3!

Interobal pokračoval ve své silné power play i za nerozhodného stavu. Srazila ho ale Künstnerova nedisciplinovanost, mladý hráč ve 34. minutě nafasoval za ostré zákroky dvě žluté karty a červenou. Přesilovku Chrudim využila, když svoji první branku v lize vstřelil Valaderes - 4:3.

Hosté ale připravili další zvrat. Caio z těžkého úhlu ve 36. minutě vyrovnal na 4:4 a vzápětí přidal po dalším nedůrazu chrudimské obrany pátou branku Vnuk – 4:5. Chrudim navíc nasbírala pět faulů, Interobal měl hned dvě možnosti rozhodnout, ale Caio a Vnuk z 10m penalty náskok nenavýšili. Tu první kopali po červené kartě, kterou viděl Valadares za úder loktem. Východočeši oslabení ustáli a v poslední minutě se ještě sami vrhli na power play. Pett a dvakrát Torres ovšem z dobrých střeleckých pozic vyrovnat nedokázali.

Finále jako řemen plné emocí, ostrých soubojů, červených karet, šancí a parádních branek tak přineslo druhý bod Plzni.

Finále 1. Futsal ligy: Chrudim - Plzeň 4:5 (16.5.2023), foto Aleš Vladyka

Ohlasy aktérů zápasu

Marek Kopecký (trenér Interobalu): „Pro takové zápasy futsal děláme. Bylo to skvělé finále pro lidi, chvíli jsme byli dole, chvíli nahoře. Máme pro nás zlatý bod. Po průběhu prvního poločasu jsme sáhli po naší silné zbrani power play, použili jsme celý tým a mladí kluci odvedli skvělou práci. Hrálo se o dva levely ve větším tempu než v prvním zápase. O přestávce jsme si k tomu něco řekli, konec je pro nás skvělý. Samozřejmě že v power-play jsme silní, za stavu 0:2 jsme si to chtěli oťukat a vidět, jak to Chrudim bude bránit. Po přestávce už jsme do toho šli naplno, jedna čtyřka presovala, druhá hrála power play. V druhém poločase jsme vývoj skvěle otočili.“

Pavel Drozd (hráč Chrudimi): „Vstoupili jsme do toho dobře, chtěli jsme hrát jinak než v Plzni, povedlo se nám to, dali jsme rychlý gól a byli jsme na koni. Všechno šlo podle plánu. Ale druhá půle byla taková ta naše klasika. Dostali jsme laciné góly, Plzeň se dostala na svoje tempo a z power play nás přehrála. My jsme schopní power play bránit pět minut, aniž by vystřelili, pak přijde jeden nástřel z rohu před branku a je z toho gól. A takto se to opakuje. Z vedení 3:1 a 4:3 jsme schopní udělat takový výsledek. Nechápu to. Už jsme takovou situaci jednou zažili. Musíme vydržet hrát víc než jeden poločas, jinak Plzeň neporazíme.“

Adam Knobloch (hráč Plzeň): „Nebylo to určitě lehké za takového stavu do utkání nastoupit, ale náš tým má obrovskou sílu a věřil jsem, že to zvládneme. Měli jsme od trenéra jasné pokyny, které jsme dodržovali a splnili jsme je. Myslím si, že jsme i díky tomu vývoj otočili. Takové zápasy upřímně miluju, emoce zdobily už tátu, který hrál také futsal. Je to plné emocí, mnohem lepší než zápasy, kdy vyhráváte deset nula. Tohle musí každého bavit. Ve třetím finále musíme začít lépe než dnes, věřím, že mečbol využijeme a titul oslavíme doma.“

Lukáš Rešetár (kapitán Plzeň): „Chrudim nezvládá emoce tak, jak je zvyklá. Jsou dost nervózní. V prvním zápase byli dost mrtví, dnes do toho vstoupili dobře, agresivně. Ale nechají se strhnout do takové války. My jsme byli připraveni na všechny scénáře, bylo to těžké to ustát, neříkám, že se to vždy dařilo, ale prostě jsme vyhráli a bereme druhý bod.“

FK Chrudim – SK Interobal Plzeň 4:5 (3:1)

Branky: 1. Slováček (Pett), 15. P. Drozd (Pett), 17. Dudu, 34. Valadares (Torres) – 20. Rešetár (Holý), 28. Kozár (Seidler), 29. Holý (Rešetár), 36. Caio (Seidler), 36. Vnuk (Diece). Rozhodčí: Čep – Filipský. ŽK: Dudu, Koudelka, Éverton, Slováček, Torres – Rešetár, Künstner. ČK: 37. Valadares – 34. Künstner. Diváci: 350. Stav série: 0:2.
Chrudim: Dudu (Gerčák, Špánik) – Koudelka, Pett, D. Drozd, Valadares, Éverton, Radovanović, Slováček, Torres, Kubát, P. Drozd, Balog. Trenér Felipe Conde.
Plzeň: Vahala (40. Němec) – Rešetár, Rick, Diece, Seidler, Caio, Künstner, Křivánek, Holý, Kozár, Vnuk, Knobloch, Buchta. Trenér Marek Kopecký.